یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
Sunday, 12 July , 2020
الأحد 21 ذو القعدة 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)

احداث آب انبار؛بهترین راهکاربرای استانهای جنوبی است

در حالی که دمای تیرماه در دشتستان به بالاترین حد خود در ۵۰سال گذشته می رسدبحران بی آبی هم طاقت مردمان این دیار از جنوب کشور را طاق کرده است مدیران استان هم از برنامه های جامع برای کنترل بی آبی سخن می گویند. با مهندس محمدباقرعباسی سملی کارشناس ارشد آبخیزداری در این باره به گفتگونشسته ایم که در زیر می خوانید:

  • به تازگی در پی تشدید بحران آب در دشتستان مسئولان استان از انعقاد توافقنامه با مسئولان استان فارس مبنی بر تامین آب خبر می دهند. این توافقنامه اصلا ضمانت اجرایی ندارد و می تواند پایدار باشد؟

بعید می دانم در صورتی که این توافقنامه هم رد و بدل شده، حل شود بتواند گره گشا باشد، زیرا بر اساس مطالعات صورت گرفته در طی ۵۰ سال اخیر سرانه آبهای شیرین و تجدید پذیر ودردسترس یعنی آب رود خانه، دریاچه و باتلاقها و تالابها و آبهای سطحی و چاههای غیرعمیق از ۶ هزار متر مکعب به ۱۵۰۰مترمکعب رسیده است. که دلیلی غیر از برداشت های نا مناسب ندارد. در استان فارس هم به دلیل برداشت های بی رویه شاهد تنش آبی هستیم بنابراین استان فارس هم آبی ندارد که بخواهد به بوشهر برود.

  • حفر ۹ حلقه چاه آب دشتستان از مواردی است که مسئولان از آن به عنوان راهکار برون رفت از مشکل بی آبی یاد می کنند این راه حل مناسب است یا خیر؟

این راهکار قطعا جوابگو نیست و به نظرم با تحقق این وعده ظلم آشکاری به سفرهای آب زیرزمینی خواهد شد زیرا همانگونه که مسئولان می گویند چاههای دشت آبی بوشکان در حال خشک شدن است. و با این روند برداشت غیر مجاز آب از ۲۰ سال آینده شاهد مهاجرت اجباری مردم از بوشهر خواهیم بود. حفر چاهی که در عمق ۴۰ متری به آب می رسید در شرایط فعلی تا ۱۸۰ متر حفاری به آب نمی رسد که این موید فاجعه است. و مدیران می بایست از  اتخاذ سیاست های سردرگم که نتیجه بخش نیست اجتناب کنند.

  • آیا احداث آب شیرین کن می تواند راهکار مناسب مقابله با پدیده کم آبی باشد؟

شاید در کوتاه مدت نتیجه داشته باشد اما به یقین احداث آب شیرین کن در کنار سواحل مشکلات و معضلات زیست محیطی خاص خود را دارد. اگر تجربه عربستان و امارات در خصوص آب شیرین به عنوان الگویی موفق مد نظر مدیران ماست این راهبرد هم اشتباه است از سویی در عربستان هم شاهد این هستیم در کنار احداث آب شیرین کن به دنبال دسترسی به آبهای استراتژیک در عمق ۱۵۰۰ متری هستند که فوق العاده خطرناک است.

  • پس چه روشی را تایید می کنید؟

در استان بوشهر سد سازی نمی تواند برای جبران کم آبی مفید باشد زیرا با توجه به گرمای هوا ارتفاع تبخیر آب به بالای ۳ متر است و این روش عقلانی نیست که بتوانیم آب زیادی پشت سد ذخیره کنیم چرا نباید دنبال ذخیره آب های شیرین رایگان که همان نزولات آسمانی است برویم .روان آب های حاصل از بارندگی در یک سال می تواند آب مورد نیاز مصرف چند سال را تامین کند باید به دنبال طرحهای زود بازده و کم بهایی مثل احداث آب انبار در منازل و معابر شهری و روستایی باشیم. استان بوشهر سابقه سکونت ۱۱ هزار ساله دارد آیا اجداد ما هم از آب شیرین کن و سد استفاده می کردند یا خیر. وجود آب انبار در عصر عیلامی نشان می دهد که گذشتگان راههای زندگی در شرایط بی آبی را به خوبی فراگرفته اند و از آن استفاده می کردند بدون حفره چاه و یا استفاده از تکنو لوژی پمپاژ. می بایست در قوانین شهرسازی تغییراتی ایجاد کنیم و همانگونه که برای هر واحد مسکونی احداث پارکینگ الزامی است می بایست احداث آب انبار هم الزامی شود از سوی دیگر از مدیریت مصرف آب هم  نباید غافل شویم زیرا الان ورودی آب از خط کوثر ۲۰۰ هزار مترمکعب به صورت روزانه است در حالی که مصرف واقعی مردم ۱۶۰ هزار متر مکعب است باید استاندارد مصرف و سرانه متعادل رعایت گردد برای این کار استفاده از کنتور آب هوشمند هم می تواند در نظر گرفته شود.

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.