جمعه, ۱۷ مرداد , ۱۳۹۹
Friday, 7 August , 2020
الجمعة 17 ذو الحجة 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)

گراشی؛پیشتاز در نوحه خوانی

در تاریخ نوحه خوانی و مرثیه سرایی برای سالار شهیدان نام بزرگانی همچون زنده یادجهانبخش کردی زاده،مرحوم سیدعلی مهیمنیان و ناخدا عباس دریانورد می درخشد...

در تاریخ نوحه خوانی و مرثیه سرایی برای سالار شهیدان نام بزرگانی همچون زنده یادجهانبخش کردی زاده،مرحوم سیدعلی مهیمنیان و ناخدا عباس دریانورد می درخشد.بلوغ هنر نوحه خوانی در استان بوشهر و تکامل آن مدیون نبوغ و استعداد ذاتی و البته تلاش های این بزرگواران در حفظ و اعتلای نوحه های عزاداری و سینه زنی بوشهر است.
با فقدان مرحوم بخشو که نقش ماندگاری در عزاداری به سبک بوشهری ها داشت نگرانی از نبود جانشینی شایسته که بتواند همچون مرحوم بخشو محافل و مجالس عزای حسین (ع) را مانند گذشته رونق بخشد احساس می شد هر چند نوحه خوانان و چهرهای زیادی در این عرصه فعال بودند اما قدرت جذب فوق العاده و صدای گیرا و منحصر بفرد بخشو در خاطر مردم عرصه را برای خلق چهره جدید محدود کرده بود به طوری که مراسم سینه زنی این دیار تحت تاثیر خلا این چهره نامی قرار گرفت اما با ظهور و مطرح شدن نام مصطفی گراشی که کار خود را از مسجد دهدشتی بوشهر در چهارمحل قدیم وبا نوحه خوانی پیش واحد شروع کرد نگرانی ها را برطرف کرد.

حاج مصطفی گراشی فرزند غلامحسین درسال ۱۳۳۶ درمحلۀ دهدشتی بندر بوشهرمتولد شد. وی پس از پایان تحصیلاتش در مدرسه تاریخی سعادت بوشهر جهت ادامه تحصیل به شیراز می رود و موفق می شودر سال ۱۳۵۶ تحصیلات عالیه خود را در دانشسرای معلم به پایان برساند .

گراشی از اوایل کودکی با توجه به علاقه ای که به نوحه خوانی داشت و تلاش مضاعفی که جهت یادگیری نوحه به کارمی بست به عنوان یکی ازبرجسته ترین و پراستعداد ترین نوحه خوانان مطرح شد.
گراشی از سال ۱۳۵۲ نوحه خوانی را به طور رسمی و به پیشنهاد مرحوم حسین پور رحیم درمسجد برازجانی های آغاز کرد.
پس از درگذشت بخشو در سال ۱۳۵۶ اجرای نوحه واحد به وی سپرده شد و گراشی جای مرحوم بخشو در مسجد دهدشتی را به خوبی پر کرد. تسلط کامل به دستگاههای موسیقی و خلق سبک جدیدی از اجرا که با شیوه بزرگان موسیقی عزاداری تفاوت داشت با استقبال عمومی مواجه شد و نام این مداح را بیش از پیش بر زبانها جاری کرد.

آوازۀ حاج مصطفی گراشی ازاستان بوشهرنیز فراتر رفته تا آنجا که دراستان خوزستان و سایر استان ها شاهد نوحه خوانی این خوش صدا ترین نوحه خوان خطۀ جنوب بوده اند. گراشی علاوه بر نوحه خوانی درمحلۀ دهدشتی به سرودن شعر و ساختن آهنگ عزا می پردازد که اکثراشعار و آهنگ های وی درکتاب “مجموعه نوحه های سنتی بوشهر” موجود است.

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.