جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹
Friday, 18 September , 2020
الجمعة 30 محرم 1442
تقویم تاریخ :

پنجره فرا مرزی گمرک بوشهر انتظارها را برآورده نکرد

رئیس اتاق بازرگانی بندربوشهر گفت: تجار و بازرگانان این استان تاکنون از مزیت های کلی پنجره واحد فرامرزی گمرک بوشهر برخوردار نشده اند.

خورشید گزدرازی در نشست تجار و بازرگانان بوشهری با مسئولان گمرک استان بوشهر افزود: بر حسب انتظار فعالیت پنجره واحد باید منجر به کاهش هزینه و زمان انجام کار می شد که این مهم تاکنون عملی نشده است.
وی بیان کرد: یکی دیگر از کارکردهای این پنجره کاهش بوروکراسی اداری با هدف تسریع در کار بازرگانان و تجار است که این مهم نیز محقق نشده است.
گزدرازی در ارتباط با سایت ۲ منطقه ویژه اقتصادی بوشهر گفت: با وجود همه هزینه و زیرساخت های فراهم شده در این منطقه هیچ کالایی به آن ارسال نمی شود که انتظار داریم گمرک بوشهر اهتمام جدی داشته باشد.
وی باره صادرات اظهار داشت: سرعت عمل در روند صادرات در این بندر پایین است و انتظار می رود ساز و کار تسریع آن فراهم شود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: گمرک بوشهر با توجه به ظرفیت خوبی که در بدنه کارشناسی دارد می تواند به عنوان پایلوت استانداردسازی فعالیت های گمرک ایران شود.
ندیر پورجم افزود: تحقق این مهم می تواند در آینده یک شاخص قابل اعتنا و اتکا برای گمرک بوشهر باشد.
وی یادآور شد: فرایند ریجستر کردن در عمده سازمان ها در دست اجراست که در اجرای فعالیت های وزارت صنعت، معدن و تجارت امیدواریم گمرک نیز رویه ریجستری را در دستور کار قرار دهد.
پورجم در ارتباط با سامانه جستجوی ارزشیگفت: این سامانه از آشفتگی های زیادی برخوردار است و انتظار داریم مسئولان گمرکی برای مدیریت آن تدبیر اساسی کنند.
وی ادامه داد: در حوزه گمرک تعدد بخشنامه ها از دیگر مواردی است که عملکرد فعالان اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده است.
معاون صادرات و ترانزیت حوزه نظارت گمرک های استان بوشهرگفت: پیگیری هایی برای احیای کمیته فنی گمرک به عنوان یکی از درخواست های جدی فعالان اقتصادی در گمرک بوشهر صورت گرفته است.
بهروز قره بیگی افزود: با توجه به پیچیدگی قوانین و مقررات و بخشنامه های متعدد کمیته فنی گمرک ظرفیت خوبی برای حل مشکلات این بخش بود که خود گمرک ایران نیز موافق این موضوع است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه در چارچوب قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی جایگاه قانونی نداشت به چالش کشیده شد و با اظهار گفته هایی مبنی بر نداشتن جایگاه قانونی از ادامه فعالیت آن جلوگیری شد.
قره بیگی در ارتباط با منطقه ۲ ویژه اقتصادی بوشهر گفت: این مهم به عنوان یکی از خواسته های بحق فعالان اقتصادی در دستور کار گمرک بوشهر قرار دارد.
وی در ارتباط با نقدهایی که پیرامون کند بودن روند صادرات گمرک بوشهر مطرح شده اظهارداشت: روند صادرات در یک چارچوب خاص صورت می گیرد و قابلیت عبور گمرک از این چارچوب تعیین شده وجود ندارد.
قره بیگی پیرامون اختلالات سامانه جست وجوی ارزشی گمرک بوشهر بیان کرد: پیگیری برای حل این اختلال ها در دستور کار قرار گرفته و انتظار می رود بزودی تحقق یابد.
وی در ارتباط با سامانه جامع گمرکی گفت: قطع شدن های سامانه جامع امور گمرکی ۲ وضعیت دارد که یا ناشی از قطع بودن ارتباط سازمان های مجوز دهنده از جمله امور مالیاتی و استاندارد است و یا این قطع شدن در نتیجه تغییرات اعمالی گمرک روی سیستم است.
ناظر گمرک های استان و مدیرکل گمرک بوشهر گفت: در اتباط با مشکلاتی که تجار و بازرگانان در حوزه کارشناس مجازی دارند گرفتن دسترسی و ایجاد زمینه ارتباط با کارشناسان مجازی در دست پیگیری است که تحقق این مهم بسیاری از مشکلات این حوزه را برطرف می کند.
منصور بازیار افزود: پیشنهاد احیای کمیته فنی توسط فعالان اقتصادی نیز مفید و سازنده است که در گمرک ایران آن را پیگیری می کنیم.
وی بیان کرد: در ارتباط با انتخاب گمرک بوشهر به عنوان پایلوت برای استاندارد سازی فعالیت های گمرک ایران نیز با توجه به اهمیت موضوع بطور جد پیگیری خواهد شد./ایرنا

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.