دوشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۹
Monday, 25 May , 2020
الإثنين 2 شوال 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)
در نشست خبری با شهردار بوشهر مطرح شد

توسعه پایدار بندر بوشهر با مشارکت شهروندان

شهردار بندر بوشهر در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به دوران اوج بندر بوشهر در سالیان گذشته گفت...

 

شهردار بندر بوشهر در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به دوران اوج بندر بوشهر در سالیان گذشته گفت: بوشهر بندری است که فراز و فرودهای بسیاری به خود دیده است .روزگاری با بندر بصره یا بنادر منطقه ای و بین المللی رقابت داشته امروز اما نه تنها بنادر قدیمی بلکه برخی بنادر نوپا نیز گوی سبقت را از این شهر ربوده اند. تأثیر این سستی و رخوت به خوبی در کالبد، اقتصاد وسرمایه های اجتماعی بوشهر هویداست.

سید نورالدین امیری با بیان اینکه ریشه این نارسایی ها را که دنبال کنیم به نبود یک برنامه منظم ومنسجم می رسیم افزود: فضای حاکم بر روابط حوزه های محلی، منطقه ای وبین المللی به گونه ای است که بدون داشتن یک برنامه  منظم و منسجم پیشرفتی حاصل نخواهد شد. در صورتی که بندر بوشهر به تراز واقعی خود برسد به سادگی برروی سایر شهر ستانهای استان وحتی شهرهای استانهای مجاور نیز تأثیرات خود را اعمال خواهدکرد.

 

مطالعه اصولی پروژه ها در دستور کار است

شهردار بندر بوشهر تصریح کرد: براین اساس برنامه ریزی های شهری به گونه ای خواهد بود که کار بدون مطالعه ای صورت نگیرد. کشور ما، کشورپولداری نیست به خصوص در این وضعیت اقتصادی نمی توان پروژه ای را بدون مطالعات جانبی لازم، آغاز و پس از مدتی این سرمایه را به دورریخت که اگر چنین اتفاقی روی دهد نه تنها سرمایه های مادی که درکنار آن سرمایه های اجتماعی و اعتماد عمومی نیز از بین خواهد رفت.

شهردار بندر بوشهر با اشاره به اینکه برخی کارهایی که در پیشرفت شهر تاثیری ندارد نباید صورت گیرد یادآور شد: برخی مشکلاتی که در حوزه های اقتصادی، صنعتی، کشاورزی وخدماتی با آن روبرو شده ایم به دلیل انجام اموری است که نباید صورت می گرفته. بنابرین آنچه که باید در زمان تدوین برنامه ها توجه داشت این است که چه کارهایی را نباید انجام دهیم. در بوشهر به عنوان شهری که از لحاظ برخی سرانه ها یکی از فقیرترین شهرهای ایران محسوب مشود نمی توان با سرمایه واعتبار مردم بازی کرد.

 

توسعه پایدار با مشارکت مردمی

امیری با اشاره به نقش بی بدیل مشارکت در توسعه پایدار تصریح کرد: تفاوت خدمات دهی در محلات جنوبی شهر به خوبی قابل مشاهده است. حداقل خدماتی هم که برای این  محلات لحاظ می شود به درستی توزیع نمی شود. مشارکت،کلید واژه ای است که برای انجام کارها در دنیا از آن بهره گرفته می شود. برای شکل گیری مشارکت باید رابطه دو سویه بین مردم و مسئولان ایجاد شود. با تشکیل جلسات با شورایاری ها که نمایندگان مردم محسوب می شوند با مشکلاتی که مردم با آن مواجه اند می توان آشنا شد و از مشارکت مردم بهره گرفت. لازم است شعار «یک شهروند یک شهردار» محقق شود.باید بر روی مشارکت مردم در کارها برنامه ریزی کرد. در ارتباطات چهره به چهره وجلسات مردمی مشکلات به خوبی منعکس می شود. تغییراتی که در شهر ایجاد می شود باید به گونه ای باشد که روحیه امید در مردم زنده شود تا بدانند افرادی هستند که به مسائل ومشکلاتشان رسیدگی می کنند.

وی با بیان اینکه حدود ۲۰ سال پیش عوامل موثر بر توسعه کالبدی بندر بوشهر مطالعه و بررسی شده خاطرنشان کرد: حدود ۲۰ سال پیش عوامل موثر بر توسعه کالبدی بندر بوشهر را مطالعه وبررسی نموده ام. تمام میادین شهر به دفعات آنالیزه شده. بنابراین اگر امروز یکی از برنامه ها کار بر روی جداره میادین اصلی شهر است پیش از آن مطالعات و بررسی های این پروژه صورت گرفته است. پایه اصلی کار فرهنگ است پس از آن باید به پروژه وسازه پرداخت. نام بندر بوشهر وقتی به گوش می خورد دریا تداعی می شود. بنابراین برای حفظ هویت این بندر نام کوچه ها و میادینش باید به نحوی با دریا گره بخورد. زمانی که شکل و نام تندیس ها و المان های شهری با نام بندر بوشهر مرتبط شد آنگاه به کالبد شهری با جهان بینی اسلامی شیعی بوشهری دست خواهیم یافت. با نصب چند بنر نمی توان شهر اسلامی بوجود آورد. باید روابط کالبدی و معماری اسلامی در شهرسازی رعایت شود تا خروجی آن شهر اسلامی شود اینجاست که شاهد رشد و توسعه بوشهر خواهیم بود.

 

طرح هایی برای خیابان سنگی

شهردار بندر بوشهر با اشاره به تعدد اقوام و مذاهب دربوشهر بیان کرد: بخشی از ساکنان بوشهر مهاجرند. بوشهر شهر اقوام ومذاهب است.در چهار محل افرادی با مذاهب وقوم قبیله های مختلف دیده می شود اما فرهنگ بوشهرآنقدر قوی بوده که توانسته اینها را در خود جای دهد وهویت خود را از دست ندهد.

وی تصریح کرد: ستون فقرات شهر بوشهر خیابان سنگی می باشد که مشکلات متعددی از جمله ترافیک دارد. روزگاری مشکلی به نام ترافیک برای بوشهر وجود نداشت امروز اما بعد از ظهرها ماشین ها در خیابان سنگی پشت سر هم ردیف می شوند. این خیابان نیاز به مطالعه جدی دارد.

شهردار بندر بوشهر با اشاره به وجود راه حل های مختلف برای به ثمر نشاندن پروژه ها تصریح کرد: برای حل مشکلات شهر از راه حل های کوتاه و دراز مدت بهره خواهیم گرفت. این راه حل ها به نحوی انتخاب خواهد شد که اگر در آینده هم زمانی شهردار عوض شد پروژه ها ادامه  یابد. در تعریف پروژه ها، پروژه های اولویت دار مشخص شده است. به محلات جنوبی به عنوان بخشی از شهر نگاه ویژه ای شده است. در پارک لیان با همکاری استانداری طرح های خوبی به اجرا درخواهد آمد. خروجی دیگری برای سرتل به جاده نیروگاه بایدایجاد شود که یکی از پروژه ها به آن اختصاص داده شده است. احداث رو گذر در نقاطی از شهر در حال مطالعه و بررسی است وپس از بررسی ها و مطالعات کارشناسی نقاط انتخاب شده معرفی خواهد شد. پروژه دیگر احداث تالار شهر است. در صورتی که راه وشهر سازی زمین مد نظر را که در نیایش واقع شده در اختیارشهرداری قرار دهد ساخت و ساز آن آغاز خواهد شد. تا آن زمان البته برای تجمع اهالی هنر مکانی را اجاره خواهیم کرد.

 

اولویت با پروژ های نیمه تمام

شهردار بندر بوشهر  گفت: هر محله یک هویت دارد که باید هویت خودش را حفظ کند.نیازی نیست فرهنگ تمام محلات یکسان شود. محله دواس،بهمنی وجفره هر کدام می توانند هویت خود را حفظ کنند. براین اساس بر روی سراهای محله باید کار شود تا حضور کهنسالان در کنار جوانان به انتقال فرهنگ منجر شود.

امیری با اشاره به اولویت پروژه های نیمه تمام گفت: این پروژه ها باید ایراداتشان بررسی، اصلاح و ادامه پیدا کنند. پروژه ای مثل پروژه چرخ و فلک درست است که حدود یکسال به دلیل مشکلات سرمایه گذار بر روی زمین مانده اما نمی توان پروژه را رها کرد. باید با سرمایه گذار صحبت و موانع رابرطرف کرد. از آنجا که توسعه بوشهر برمحوریت دریا خواهد بود سرمایه گذار دیگری لازم است که  به ایجاد یک اکواریوم دریایی نیز بپردازد. همچنین توسعه ورزشهای دریایی وگردشگری نیز در دستور کار قرار دارد. شهرداری وظایفش را در این زمینه انجام خواهد داد و البته برای توسعه گردشگری دریایی لازم است رایزنی هایی با اداره بندر ودریانوردی ومرزبانی نیز صورت گیرد و آنها هم همکاریهای لازم را داشته باشند.

 

احداث فانوس دریایی از سر گرفته می شود

شهردار بندر بوشهر گفت: پروژه احداث فانوس دریایی یکی از پروژه های نیمه تمام است که سرمایه گذار آن را به اتمام نرسانده است و معماری آن ناقص مانده. باید طراحی دیگری برروی آن صورت گیرد و مشکلاتی که در استحکام بنا وجود دارد مشخص و دوباره از سرگرفته شود.

 

مدیریت جزیره ای بافت قدیم  

امیری با اشاره به  اینکه تغییر و تحول اساسی در بافت قدیم بوشهر نیازمند مدیریت یکپارچه است تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که بافت قدیم بوشهر با آن روبروست و تا به حال به اهداف مورد نظر در این بافت دست نیافته ایم مدیریت جزیره ای آن است. متولی نوسازی بافت قدیم بوشهر اداره میراث فرهنگی، اداره راه و شهرسازی و شهرداری است. اقدامات صورت گرفته توسط این نهادها به طورهماهنگ با هم پیش نمی رود. نبود یک مدیریت یکپارچه باعث شده که شاهد تخریب برخی اماکن در بافت قدیم بوشهر باشیم. لازم است که ارگانهای دخیل در نوسازی بافت فرسوده همراه با هم کار را به پیش ببرند.

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.