دوشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۹
Monday, 25 May , 2020
الإثنين 2 شوال 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)

رنج های عشایر

بیش از 70 درصد عشایر استان بوشهر فصل قشلاق خود را در دشتستان سپری می کنند...

بیش از ۷۰ درصد عشایر استان بوشهر فصل قشلاق خود را در دشتستان سپری می کنند. عشایر استان بوشهر فصل ییلاق را در استانهای سردسیری همچون اصفهان و فارس می گذرانند و پس از آن راهی بخش های ارم، شبانکاره و بوشکان در شهرستان دشتستان می شوند. زندگی سخت عشایری نیازمند توسعه زیرساخت هایی برای بهبود شرایط زندگی عشایر است.

 

راههای صعب العبور
خدارحم از روزهای سیل و طوفان یاد می کند. از روزهایی که کاشانه شان زیر شدت بارش ها خیس آب می شود. او می گوید: اقدامات تامینی و رفاهی امور عشایر در این مواقع چندان کارساز نیست. باران که می آید زندگی مان را آب برمی دارد. همه وسایل خیس می شوند. زمستانها اینچنین است. تابستانها هم کم آب. خشکسالی به چشمه ها و رودهایی که عشایر از آن ها استفاده می کردند رحم نکرده. تانکرهای آبرسانی هم تعدادشان کم است.
خدارحم صحراکار با اشاره به دشواری مسیر رفت و آمد عشایر در کوهها و دشت ها می افزاید: راه های دسترسی به محل های اسکان عشایر پست و ناهموار است. اکثر راه ها ناهموارند به گونه ای که رفت و آمد عشایر با زحمت و مشقت همراه است. اصلاح و بهبود راههای عبور عشایر تا حدودی در رفع این سختی ها موثر است که اراده و همت امور عشایر را می طلبد.
وی با بیان اینکه هزینه های نگهداری و پرورش دام ها افزایش یافته است تصریح می کند: مهم ترین منبع مهم تولید گوشت سالم کشور دام های عشایری می باشند. خشکسالی، دسترسی به علوفه های مورد تغذیه دام ها را که موجبات رشد و نمو آنها و در نهایت تهیه گوشتی سالم را فراهم می آورد در دشت ها و کوهها کمتر کرده است.
عشایری تصریح می کند: هر چند در راستای توانمندسازی عشایر دولت وام هایی را برای عشایر در نظر می گیرد اما عشایر همیشه برای دست و پا کرن وثیقه در تنگنا می باشند به همین دلیل عملا از استفاده از این وام ها محروم می شوند.

 

افزایش هزینه تغذیه دام
ریس اداره امور عشایر شهرستان دشتستان با اشاره به وجود ۷۰ درصد عشایر استان بوشهر در شهرستان دشتستان به همشهری می گوید: عشایر دشتستان با حدود ۲۰ هزار نفر جمعیت که ۲ هزار و ۸۰۰ خانوار عشایری را شامل می شوند بیشتر در بخش های ارم، بوشکان و شبانکاره قابل مشاهده اند. عشایر بیشتر در مناطق کوهستانی به دلیل وجود شرایط مناسب مرتعی برای تغذیه دام ساکن می شوند.
علی رحیمی با بیان اینکه شغل اصلی عشایر دامداری می باشد تصریح می کند: حدود ۲۵ درصد گوشت قرمز مصرفی بازار توسط عشایر تولید می شود. علاوه بر این عشایر در تولید مواد لبنی همچون شیر و ماست نیز فعالیت دارند. دغدغه ی عشایر در خصوص دام هایشان تغذیه آنهاست. علوفه های ارزان قیمتی توسط تعاونی های عشایر با قیمتی مناسب تر از قیمت بازار در اختیار آنان قرار می گیرد و در شرایطی که دستیابی به علوفه های دامی سخت شده یا هزینه بیشتری را می طلبد کمک خوبی به عشایر می باشد. طی سالهای اخیر عشایر به کشاورزی نیز روی آورده اند و در تولید محصولات زراعی نیز نقش ایفا می کنند. تولیدات زراعی عشایر در دشتستان در بخش های ارم و بوشکان قابل مشاهده است. در این بخش ها به کشت صیفی جاتی چون یونجه، جو و گندم می پردازند.

 

وام هایی که پرداخت نمی شود
رحیمی با اشاره به اینکه طی ۲ تا ۳ سال اخیر اعتبارات خوبی برای توسعه زیرساخت های جامعه عشایری در نظرگرفته شده است به گونه ای که اعتبارات ۳ سال اخیر ۵ تا ۶ برابر شده تصریح می کند: تسهیلات ارزان قیمتی با بازپرداخت ۵ ساله برای عشایر تدارک دیده شده است. تسهیلاتی که به منظور پرواربندی دام، تامین علوفه و بهبود وضعیت زندگی آنان در
نظر گرفته شده است. اما همکاری بانک ها با عشایر به سختی صورت می گیرد. عشایر معمولا برای تهیه مدارک مورد نیاز برای دریافت وام و تهیه ضامن با مشکل مواجه هستند.

 

تانکرهای آبرسانی
رییس اداره امور عشایرشهرستان دشتستان با اشاره به افزایش تعداد تانکرهای آبرسانی بیان می کند: عمده مشکل عشایر عدم دسترسی آنان به امکانات اولیه زندگی است. خشکسالی منابع آبی را که چشمه ها و چاهها بوده به یغما برده است . تانکرهای آبرسانی سیار از سه دستگاه در سال ۹۴به ۷ دستگاه رسیده است. این تانکرهای آبرسانی سالانه حدود ۱۰۰ هزار مترمکعب آب آشامیدنی و بهداشتی مورد نیاز عشایر دشتستان را فراهم می کند. آب این تانکرها در ۳۰۰ مخزن ۵ هزار مترمکعبی که برای عشایر تعبیه شده ذخیره می شود. همچنین ۳۲۰ آب انبار برای ذخیره نزولات جوی در سطح دشتستان برای عشایر احداث شده است.

 

ادامه تحصیل سخت است
رحیمی با بیان اینکه دسترسی عشایر به محیط های آموزشی محدود است می گوید: سختی های زندگی عشایر به گونه ای است که فرزندان نیز باید به همراه والدین باشند. این موضوع محدودیت هایی را برای تحصیل فرزندان عشایر به وجود می آورد. در حوزه آموزشی خدماتی به جامعه عشایر صورت گرفته تا فرزندان آن ها مقطع ابتدایی را در مدارس عشایری سپری کنند. مدارسی که از امکانات آموزشی مدارس شهری بی بهره اند. دانش آموزان عشایری مقطع ابتدایی را در مدارس عشایری می گذرانند و پس از آن برای ادامه تحصیل باید راهی مدارس راهنمایی و دبیرستانی روستایی یا شهری شوند. اینجاست که ممکن است به دلیل شرایط خاص زندگی عشایری ادامه تحصیل دیگر برای آنها مقدور نباشد.

 

حفظ فرهنگ عشایری
رحیمی با اشاره به اینکه فرهنگ عشایری بکر و دست نخورده است تصریح می کند: آفت هایی که فرهنگ جوامع شهری و روستایی را دربرگرفته هنوز به جامعه عشایری رسوخ نکرده است. آن دسته از قوانین اجتماعی و خانوادگی که از گذشته بر جامعه عشایری حکمرانی می کرده هنوز هم پابرجاست. گام هایی در راستای حفظ و غنی سازی این فرهنگ صورت گرفته است./همشهری

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.