دوشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۹
Monday, 25 May , 2020
الإثنين 2 شوال 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)

کره جنوبی به دنبال تجارت در بوشهر

استان بوشهر با دارا بودن پالایشگاههای نفت و گاز و بنادر متعدد، همواره زمینه سرمایه گذاری های مختلف را فراهم کرده است...

استان بوشهر با دارا بودن پالایشگاههای نفت و گاز و بنادر متعدد، همواره زمینه سرمایه گذاری های مختلف را فراهم کرده است. در این راستا یک گروه تجاری کره جنوبی پس از معافیت از تحریم های آمریکا به استان بوشهر سفر کرد. طی این سفر ظرفیت های سرمایه گذاری استان بوشهر توسط مدیران دستگاههای مختلف به گروه تجاری کره جنوبی معرفی شد. احداث پالایشگاه نفت در شمال استان، احداث هتل دریایی در بوشهر، احداث پایانه صادرات مواد معدنی در بندر خورشهاب، فعالیت های صنعتی در اراضی مجتمع بندر نگین و احداث قطار شهری از جمله ظرفیت هایی بود که توسط مدیران دستگاههای اجرایی بوشهر برای گروه تجاری کره جنوبی تشریح شد تا این گروه پس از مطالعات و بررسی های لازم علاقمندی خود را برای همکاری در این پروژه ها اعلام نمایند.

 

پالایشگاه نفت در شمال استان

منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر ۳ هزار و ۹۰۰ هکتار مساحت دارد و در زمینه های نفت، گاز و پتروشیمی به صورت تخصصی فعالیت می کند. این منطقه ظرفیت قابل توجهی برای سرمایه گذاران محسوب می شود. همکاری در زمینه احداث پالایشگاه نفت و گاز در این منطقه از جمله پیشنهاداتی بود که از سوی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان بوشهر به گروه تجاری کره جنوبی داده شد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان بوشهر با اشاره به اینکه فعالیت های صورت گرفته در منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر ۱۳ سال معافیت مالیاتی دارد گفت: سرمایه گذارانی که مواد اولیه و ماشین آلات خود را به منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر وارد می نمایند به مدت ۱۳ سال از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف می شوند.

مهدی صفوی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر ظرفیت پالایش ۱۵۰هزار بشکه نفت در شبانه روز را دارد افزود: مجوز دریافت ۴۵ میلیون مترمکعب گاز از خط ششم انتقال گاز سراسری برای منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر گرفته شده است.

 

خورشهاب؛پایانه صادرات مواد معدنی

وجود ۳۵ درصد از معادن استان بوشهر در شهرستانهای دشتی و تنگستان لزوم احداث پایانه صادرات مواد معدنی را ایجاب کرد. بر این اساس بندر خورشهاب واقع در شهرستان تنگستان اواخر سال گذشته به عنوان بندر مناسب برای احداث پایانه صادرات مواد معدنی استان بوشهرشناسایی و معرفی شد. پیشنهاد همکاری برای احداث این پایانه نیز به گروه تجاری کره جنوبی داده شد.

رییس اتاق بازرگانی بندر بوشهر با اشاره به رتبه ۶ کشوری استان بوشهر در زمینه ظرفیت های معدنی گفت: استان بوشهر این قابلیت را دارد که با استفاده از ظرفیت معادن خود سالانه حدود ۵ میلیارد تن مواد معدنی خام و فرآوری شده تولید کند این در حالی است که در حال حاضر میزان تولید سالیانه استان ۲ میلیارد تن می باشد.

خورشید گزدرازی افزود: در صورت احداث پایانه صادرات مواد معدنی استان بوشهر در بندر خورشهاب، علاوه بر صادرات مواد معدنی استان، امکان صادرات مواد معدنی استان های همجوار نیز فراهم می شود.

 

قطار ریلی عالیشهر و بوشهر

احداث قطار شهری بین بوشهر و عالیشهر به عنوان یکی از ظرفیت های سرمایه گذاری حمل و نقل ریلی استان بوشهر به گروه تجاری کره جنوبی معرفی شد. با احداث این خط ریلی جمعیتی معادل ۶۰ هزار نفر از آن بهره مند خواهند شد. شهر۲۵ هزار نفری عالیشهر به همراه روستاهای همجوارش ۶۰ هزار نفر جمعیت را شامل می شود. شکل گیری خط ریلی بین بوشهر و عالیشهر ۴ تا ۵ کیلومتر از مسافتی که این جمعیت برای رسیدن به مقصد طی می کنند را کاهش خواهد داد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر با اشاره به اینکه جمعیت مصوب شهر جدید عالیشهر در ابتدای امر ۱۰ هزار نفر بود گفت: جمعیت کنونی عالیشهر در حالی اکنون به ۲۵ هزار نفر رسیده است که در ابتدای شکل گیری آن جمعیت مصوب این شهر جدید فقط ۱۰ هزار نفر بود.

علی مقاتلی با بیان اینکه تلاش برای ایجاد خط ریلی بین شهر های عالیشهر و بوشهر در راستای رفاه حال ساکنان شهر جدید عالیشهر و روستاهای همجوار آن صورت می گیرد تصریح می کند: برای اجرای خط ریلی بین شهرهای عالیشهر و بوشهر ۶ مسیر پیش بینی شده است. این مسیرها هر کدام مسافتی ۱۹ تا ۲۰ کیلومتری را شامل می شوند.

وی اهداف احداث خط ریلی بین شهر جدید عالیشهر و شهر بوشهر را برشمرد و یادآور شد: استفاده بهینه از زمان، ایمنی مسافر و کاهش سوانح جاده ای از جمله اهدافی است که در شکل گیری خط ریلی بین شهرهای عالیشهر و بوشهر به  دنبال تحقق آن ها می باشیم./همشهری

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.