پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹
Thursday, 2 April , 2020
الخميس 8 شعبان 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)

آخرین مطالب

بازارچه کارآفرینی خاتون به همت بانوی کار آفرین بوشهری راه‌اندازی شد

زنجیره ای از تلاش در بازارچه خاتون

  این روزها اگر از تقاطع غیر همسطح ورودی بوشهر به سمت جاده نیروگاه اتمی بروید پس از پشت سرگذاشتن کارگاه های لنج سازی و سرکت های جورواجور، کمی بعد از محله تنگک دوم  به تابلویی می رسید که روی آن بازارچه کار آفرینی خاتون خودنمایی می کند. این بازارچه که به همت دستان توانمند بانوی کارآفرین بوشهری بدون استفاده از تسهیلات و کمک های دولتی و صرفا با نیت خیر و عمل خداپسندانه و با صرف هزینه هنگفت به صورت خودجوش احداث و راه اندازی شده است اکنون به محیطی جذاب و کارگاهی بزرگ برای معرفی هنر و ذوق سرشار بانوان کار آفرین بوشهر تبدیل شده است.

 

 

 

 

 

 

این روزها اگر از تقاطع غیر همسطح ورودی بوشهر به سمت جاده نیروگاه اتمی بروید پس از پشت سرگذاشتن کارگاه های لنج سازی و سرکت های جورواجور، کمی بعد از محله تنگک دوم  به تابلویی می رسید که روی آن بازارچه کار آفرینی خاتون خودنمایی می کند. این بازارچه که به همت دستان توانمند بانوی کارآفرین بوشهری بدون استفاده از تسهیلات و کمک های دولتی و صرفا با نیت خیر و عمل خداپسندانه و با صرف هزینه هنگفت به صورت خودجوش احداث و راه اندازی شده است اکنون به محیطی جذاب و کارگاهی بزرگ برای معرفی هنر و ذوق سرشار بانوان کار آفرین بوشهر تبدیل شده است.

 

حمایت دولت از اشتغالزایی

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بوشهر با تاکید بر توجه به حوزه اشتغال در شهرها و روستاها می گوید:حل اشتغال جوانان و حمایت از کارآفرینان در اولویت برنامه‌های مسئولان قرار دارد و در این راستا برنامه‌های ویژه‌ای تدوین شده است.

((سعید زرین‌فر)) تاکید می کند: حل اشتغال جوانان در تحکیم بنیان خانواده و  تشکیل خانواده نقش مهم و تاثیرگذاری دارد و خدمت در این عرصه فعالیت خیرخواهانه محسوب می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بوشهر با قدردانی از تلاش صندوق کارآفرینی امید در عرصه اشتغال‌زایی اضافه می کند: پرداخت  تسهیلات اشتغال‌زایی در عرصه‌های کارآفرینی در اولویت است که صندوق کارآفرینی امید نقش مهم و تاثیرگذاری دارد.

نقش بازارچه در توسعه فرهنگی

معاون دفتر امور اجتماعی استانداری بوشهر هم با اشاره به راه‌اندازی بازارچه کارآفرینی بانوان در محله تنگک دوم شهر بوشهر می گوید: این بازارچه توسط بانوی کارآفرین بوشهری که مدیر و موسس یکی از سازمان های مردم نهادی است که زیر نظر دفتر امور اجتماعی استانداری بوشهر فعالیت می کند در حاشیه شهر بوشهر تاسیس و راه اندازی شده است.در حال حاضر این بازارچه محل مناسبی برای فعالیت تعدادی از بانوان کارآفرین و تولید کننده  استان بوشهر است تا  محصولات و تولیدات خانگی  خود را که تا قبل از این اقدام مثبت، جا و مکان برای عرضه هنر و فنون دست خود نداشتند در این بازارچه در معرض دید شهروندان و مشتریان قرار بدهند.

((محمد مظفری)) با بیان این که  موسس بازارچه برای ساخت،آماده سازی و راه اندازی این فضا مبلغ ۱میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است ادامه می دهد: این نوع  سرمایه گذاری از سوی فعال اقتصادی  و بانوی کار آفرینی که از اعضای دایم یکی از سازمان های مردم نهاد بوشهر انجام شده پدیده بی نظیر و اتفاق مبارکی است  که در منطقه حاشیه شهر به وقوع پیوسته است زیرا کمتر اتفاق می افتد که سرمایه گذاری با پذیرش ریسک های رایج بازار،در این نوع کسب و کارها هزینه کند.  ویژگی دیگر این کار زیبا،می توان به واگذاری غرفه‌های بازارچه کارآفرینی بانوان به صورت رایگان و به  مدت ۱تا۲سال به  کارآفرینان و بانوان خلاق و پرتلاش در حوزه اشتغال اشاره کرد.افزون بر این ،اختصاص غرفه و واحدی به منظور اجرای امور فرهنگی و اجتماعی در این محله محروم و کم برخوردار می تواند به تقویت فرهنگی ساکنان به ویژه کودکان و نوجوانان کمک شایانی کند که شایسته قدردانی است.

وی با بیان این که رویکرد دفتر امور اجتماعی استانداری حمایت و توانمندسازی سمن ها در مسیر توسعه و تحول فرهنگی و واگذاری امور به این سمن ها است تصریح می کند: بازارچه کارآفرینی بانوان بوشهری که در عرصه تولید صنایع دستی، محصولات فرهنگی، هنری، مواد غذایی، تولید سنگ و دیگر حوزه‌ها راه‌اندازی شده است از این ظرفیت و پتانسیل برخوردار است تا به عنوان الگو در سطح کشور معرفی شود.

((مظفری)) با تاکید بر ضرورت فعالیت سمن ها در حوزه کارآفرینی و اشتغالزایی در مناطق محروم و حاشیه نشین بوشهر می گوید:محله های تنگک در جنوب بوشهر از نقاط کم برخوردار شهر محسوب می شود و راه اندازی این بازارچه می تواند منشا تحول و اتفاقات خوشایندی بعدی برای ساکنان و اهالی باشد.

 

هزینه ساخت بازارچه؛یک میلیارد تومان

مدیرعامل موسسه زنان مدیرکارآفرین بوشهر با اشاره به اهداف راه اندازی بازارچه خاتون می گوید:یکی از چالش های حوزه اشتغال زنان که در کارگاه های خانگی مشغول کسب وکار هستند نبود مکان و فضای مناسب برای عرضه محصولات تولیدی است و همواره منتظر هستند تا نمایشگاهی در گوشه ای از استان برگزار شود تا بتوانند توانمندی خود را به نمایش بگذارند. این دغدغه و مطالبه بحق بانوان کارآفرین باعث شد تا به فکر راه اندازی فضای مناسبی برای آنها باشم که در نتیجه منجر به ساخت این مجموعه شد.

((کلثوم سادات پورتنگکی)) اضافه می کند:برای ساخت این مجموعه بازارچه، زمینی با وسعت یک هکتار درنظر گرفته شد که ۱۵غرفه با کاربری کارگاه و فروشگاه و با صرف مبلغ ۱میلیارد تومان در اراضی روبروی محله تنگک دوم بوشهر ساخته شد.

وی ادامه می دهد:در حال حاضر ۱۵بانوی کارآفرین و مدیر بوشهری در این غرفه ها مشغول به تولید انواع محصولات مثل پوشاک،گلیم و گبه،صنایع دستی،حصیربافی و شیرینی پزی هستند که در هر کدام از این کارگاه ها بین ۴تا۶نفر دیگر به عنوان کارگر مشغول به کار هستند و از مزایای حقوق و بیمه نیز برخوردار هستند.

((پور تنگکی)) ادامه می دهد:یکی از این واحدهای بازار چه ،برای خانه فرهنگ در نظر گرفته شده است و در آن کلاس های آموزشی و فرهنگی برگزار می شود.همچنین برنامه ریزی لازم صورت گرفته است تا  به دلیل کثرت حضور افغانستانی هایی که درکارگاه های مجاور بازارچه سکونت دارند با همکاری نهضت سوادآموزی استان کلاس های آموزش دروس پایه هم برای فرزندان بی سواد آنها برگزار شود.

وی اضافه می کند:واحدهای بازارچه به این شرط به مدت ۱تا۲سال به صورت رایگان در اختیار بانوان قرار داده شده است که با گسترش کسب و کار خود زمینه اشتغال دیگران را نیز فراهم کنند.

 

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.