یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
Sunday, 12 July , 2020
الأحد 21 ذو القعدة 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)

شهر دوستدار کودک، بایدهاو نبایدها

توسعه فضای شهری متناسب با نیازهای آحاد مختلف جامعه در طبقات متفاوت سنی، جنسیتی و... همواره بخشی از دغدغه خاطر برنامه ریزان حوزه شهری و مدیریت شهری را به خود مشغول ساخته است. امروزه کودکان به عنوان عضوی از جامعه شناخته می شوند که توجه درست به تربیت صحیح آنها تاثیر بسزایی در شکل گیری رفتار و کنشهای آنها داشته و دارد.

 

 

توسعه فضای شهری متناسب با نیازهای آحاد مختلف جامعه در طبقات متفاوت سنی، جنسیتی و… همواره بخشی از دغدغه خاطر برنامه ریزان حوزه شهری و مدیریت شهری را به خود مشغول ساخته است. امروزه کودکان به عنوان عضوی از جامعه شناخته می شوند که توجه درست به تربیت صحیح آنها تاثیر بسزایی در شکل گیری رفتار و کنشهای آنها داشته و دارد.

نگاه محوری به کودک در اجرای طرحهای عمران شهری و فضاهای سبز توسط مدیران شهری می تواند بستر مناسبی برای بهره برداری از ظرفیتهای این طبقه در پیشبرد اهداف مدنظر و دستیابی به توسعه همه جانبه شهر در مقوله های اجتماعی، فرهنگی و… فراهم نموده و در ورای آن کودک امروز نقش خود را بیشتر و بیشتر در تسریع این روندمتبلور ساخته و تاثیرگذاری شگرف در آینده جامعه و خود مشهود سازد.

براساس همین دیدگاه محیط شهری خوب برای کودک محیطی است که انتظارات او را برآورده کند . ایجاد فضای های مناسب برای کودک و نونهالان از اقدامات ضروری در زندگی شهری محسوب می گردد که می توان خیابانها ، میادین، عناصر عمومی شهری مثل پارک ها ، فضاهای سبزو مکان ورزشی را در این تعریف و کاربرد خاص گنجاند چرا که کودکان از فضاهای شهری درس هایی می گیرند که چه بسا ممکن است آنان را از نظر رفتاری بیش از آموزش های خانه و مدرسه متاثر سازد.

بنابراین تامین امنیت فضای شهری به منظور سلامت آمدوشد کودکان بسیار مهم و ضروری به نظر می رسد.

در حالی که ممکن است نوع کاربری فضاهای شهری تحت تاثیر سود و زیان و نفع اقتصادی آن ، این مقوله را تحت الشعاع خود قرار دهدارتباط سطح روابط سالم اجتماعی در درجه نخست باید برای کودکان مد نظر قرار گیرد.

برپایی چنین فضاهایی قطعا محیط مناسبی را برای کودک فراهم می سازد که همه اعضای خانواده در پرتو آن احساس امنیت می کنند.

بی شک کودک نیازمند محیطی است که او را مخاطب قرار داده و نگاه جستجوگر و کاوشگر او را  معطوف چالش ها و باید و نبایدهایی قرار دهد که شکل گیری شخصیت، یکی از محصولات مورد انتظار خواهد بود.

کودک باید خوب مشاهده کند تا بیندیشد خیابانها و میدانهای دارای آبنما کودکان را به مشارکت و توجه دعوت می کند. فروشگاه های جذاب و علائم خیابانی می تواند حس علاقه به مطالعه را برانگیزاند ، فضاهای سبز و مجموعه بازی های پلی اتیلنی منشاءعلاقه و جذابیت دائم برای کودکان است.

 

در یکی دوسال اخیر همپا با تحول شگرف و چشمگیر در عمرانی و آبادانی شهر برازجان، مدیریت موفق شهری برازجان توانسته است با احداث فضاهای سبز در نقاط مختلف شهری با لحاظ و تعبیه مجموعه بازی پلی اتیلنی گام اساسی درایجادفضایی با نشاط و شکل گیری ساختار لازم شهر دوستدار کودک بردارد. برگزاری ایستگاههای مختلف نقاشی کودک شهردر فواصل زمانی مختلف مکمل خوبی در همین راستا می باشد .

امید است با مشارکت بیشتر شهروندان و همچنین اجرای موفق پروژه های شهرداری برازجان در آینده نزدیک شاهد ارتقاء مبلمان و کالبد شهری که بتواند نقش خود را در ساختن و پرداختن شخصیت کودک امروز شهروند فردا ایفا نماید باشیم.

 

 

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.