سه شنبه, ۱۷ تیر , ۱۳۹۹
Tuesday, 7 July , 2020
الثلاثاء 16 ذو القعدة 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)
در نشست نقد و بررسی کتاب برگزیده سال شعرجوان مطرح شد:

موفقیت رهام؛ توفیق شعر فارس

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری استان فارس در این نشست که از سوی انجمن علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شیراز برگزار شد کتاب دریاچه را دریاچه می فهمد اثر محمد رهام دبیر کانون شعر ترنج حوزه هنری فارس توسط هاشم کرونی کارشناس مسوول افرینش های ادبی این مرکز و دکتر محمدحسین بهرامیان عضو هیات علمی دانشگاه ازاد اسلامی نقد شد.

 

 

 

 

 

نشست حال خوش خواندن با نقد و بررسی کتاب برگزیده سال شعر جوان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری استان فارس در این نشست که از سوی انجمن علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شیراز برگزار شد کتاب دریاچه را دریاچه می فهمد اثر محمد رهام دبیر کانون شعر ترنج حوزه هنری فارس توسط هاشم کرونی کارشناس مسوول افرینش های ادبی این مرکز و دکتر محمدحسین بهرامیان عضو هیات علمی دانشگاه ازاد اسلامی نقد شد.

دکتر بهرامیان در این نشست با اشاره به ویژگی های شعر رهام اشاره کرد: شعر بهرامیان ویژگی های بسیار خوبی دارد که به همین دلیل هم موفق شده است و باید مورد توجه قرار گیرد .

وی افزود: البته فارس سرشار از استعداد است خیلی از شاعران جوان این استان  هستند که در برخی ویژگی ها از محمدرهام هم جلوتر هستند چنانکه رهام در برخی ویژگی ها از دیگران جلوتر است.

بهرامیان ادامه داد: ویژگی قابل توجه شعر رهام در این کتاب این است که پر از کشف است و معمولا داوران رقابت های ادبی به این قبیل کشف ها اهمیت زیادی می دهند و همین عامل موفقیت کتاب بوده است.

هاشم کرونی نیز با اشاره به ویژگی های دیگر این اثر اظهار داشت: انتخاب کتاب محمد رهام به عنوان کتاب سال شعر جوان ایران و دریافت جایزه ای که به نام مرحوم دکتر قیصر امین پور نامگذاری شده مهمترین اتفاق در حیطه شعر جوان فارس در یکی دو دهه اخیر است و توفیق او را باید توفیق شعر فارس دانست.

وی افزود: جز ۳ مرتبه که شامل یک بار در دهه ۶۰ مرحوم نصرالله مردانی با کتاب خون نامه خاک و  یک بار در واپسین سال های دهه ۸۰ دکتر محمدمهدی سیار با کتاب حق السکوت برنده کتاب سال جمهوری اسلامی و مرحوم استاد محمدخلیل مذنب “جمالی” در دهه ۸۰ با کتاب دختر صوفی برنده جایزه قلم زرین شد دیگر داوران به شاعران فارس روی خوش نشان ندادند.

کارشناس مسوول آفرینش های ادبی حوزه هنری فارس ادامه داد: در کنگره های شعر به تک شعرهای شاعران فارس توجه می شود اما کتاب های شعر شاعران فارس در رویدادهایی از این دست کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

وی افزود: البته کتاب های پژوهشی شاعران یا رویدادهای نظیر پاسداران اهل قلم و کتاب های سال دانشجویی و دفاع مقدس به شاعران فارس روی خوش نشان داده اما در رقابت های بزرگتری مثل کتاب سال ها و جوایز تخصصی و فارغ از موضوع و عمومی کمتر به فارس توجه شده است.

وی گفت: اگر چه بین شاعران عبارت جشنواره ای و کنگره ای چندان دوست داشتنی نیست اما معتقدم به مصداق سینمای جشنواره پسند برخی شعرها و شاعران هم جشنواره ای پسندند که کتاب محمد رهام در این دسته می گنجد گرچه رهام مستقل شعر گفته و برای جشنواره شعر نسروده است و اهل شرکت در جوایز هم نیست و این بار هم ناشرش کتاب را شرکت داده است.

کرونی با اشاره به فضای سیاه و ناامیدانه برخی شعرهای رهام با اشاره به آرای ارسطو گفت: ارسطو در باب تراژدی به این پرسش که چرا ما از تماشای سیاهی و تلخی در آثار هنری لذت می بریم پاسخ می دهد

وی گفت: ارسطو می گوید که بشر اساساً از شدید بودن احساسات دچار هیجان و لذت می‌شود، حال چه آن احساسات شادی و سرخوشی باشند و چه غم و اندوه. چنانچه هنرمند به خوبی بتواند این احساسات را شدید و غلیظ کند و مخاطب را به شور آورد، حس لذت-هیجان در مخاطب ایجاد خواهد شد.

این منتقد و شاعر ادامه داد: شعر رهام نیز حاوی چنین توانمندی است و حتا با نمایش سیاهی و غم نیز تلاش می کند حس لذت- هیجان ایجاد کند و البته در این راه نیز موفق می شود.

وی در پایان اظهار داشت: اینکه دانشگاه شیراز به کتاب بها می دهد و دانشجویان فعال آن به مقوله شعر و داستان اهمیت می دهند بسیار دلنشین است و باید قدر این موقعیت را دانست.

 

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.