پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹
Thursday, 2 April , 2020
الخميس 8 شعبان 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)

آخرین مطالب

آغاز عملیات تولید کک سوزنی در عسلویه

همزمان با آغاز برنامه‌های گرامیداشت دهه فرخنده فجر روز شنبه در آیینی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری عملیات اجرایی واحد ۲۰ هزار تنی تولید کک سوزنی در عسلویه آغاز شد.

عملیات اجرایی واحد ۲۰ هزار تنی تولید کک سوزنی در عسلویه آغاز شد

همزمان با آغاز برنامه‌های گرامیداشت دهه فرخنده فجر روز شنبه در آیینی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری عملیات اجرایی واحد ۲۰ هزار تنی تولید کک سوزنی در عسلویه آغاز شد.

آمریکا از  یک ماه پیش ایران را از تامین کک سوزنی تحریم کرده‌است و آغاز به کار این واحد در آینده نزدیک پاسخی قاطع در برابر این تحریم‌ها برای بی اثر کردن آنها با اتکا به توان متخصصان داخلی است.

نمونه دیگر برای بی اثر کردن تحریم‌های آمریکا کارخانه تولید هگزان در قالب مجتمع پتروشیمی است که قرار است ۴ تا ۵ ماه آینده خط تولید آن وارد مدار شود.

در این واحدها همه لایسنس‌، طراحی، قطعه‌ها، ماشین سازی، پمپ و کمپرسورهای ساخت متخصصان داخلی است که یک اتفاق بزرگ در صنعت نفت است.

در این صنعت اگر طراحی‎ها و ماشین‎سازی‎ها توسط متخصصان داخلی انجام شود آن موقع است که می‎‏توان ادعا کرد صاحب علم، دانش و فناوری مورد نیاز این بخش شده‌ایم.

در مجموع اتفاق‎های بزرگی در منطقه عسلویه در حال رخ دادن است که از همه فعالان این عرصه و بویژه وزیر نفت، کارگران و مهندسان طراحی واحدها قدردانی می‌شود.

در بحث فناوری اقتصاد باید دانش بنیان شود و بسیاری از طرح‌‏های توسعه‎ای در صورت طراحی و لایسنس، تامین مواد و تجهیزات از خارج بر زمین می‎ماند که برای رفع این معضل اتفاق‌های خوبی در صنعت نفت در حال رقم خوردن است.

در این زمینه عسلویه نماد یک حرکت بی نظیر در سطح دنیا است زیرا در ۲۰ سال این اتفاق‌های بی سابقه در دنیا از لحاظ حجم سرمایه‎گذاری و کارخانه‌های متعدد، پالایشگاه‎های گاز و مجتمع‎های پتروشیمی در منطقه احداث شده‌است.

در مرحله نخست کارخانه کک سوزنی ۱۰ هزار تن و در آینده نزدیک ۲۰  هزار تن وارد مدار تولید می‎شود و میزان سرمایه‌‍گذاری این واحد ۱۰ میلیون یورو برآورد شده‌است.

کک نفتی یکی از محصولات مجتمع های پالایش نفت محسوب میشود و بسته به نوع کیفیت و شکل فیزیکی به نام‌های مختلفی شناخته می‌شود که با توجه به فرایندهای به کارگیری شده، شرایط عملیاتی و خواص خوراک به کارگیری شده کک تولیدی متفاوت خواهد بود.

از طرح‌های تولیدی شرکت دانش بنیان هلدینگ اچ ان تی در پتروشیمی تخت جمشید، طرح سلول های الکترولایزر پتروشیمی مبین‌، کاتالیست‌های واحد آروماتیک پتروشیمی نوری‌، روند فعالیت پتروشیمی جم و  از شرکت های مرکز رشد شهرستان کنگان   و اقتصاد دانش بنیان از دیگر برنامه‌های علمی و فناوری  شهرستان‌های عسلویه و کنگان در جنوب استان بوشهر است.

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.