یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
Sunday, 12 July , 2020
الأحد 21 ذو القعدة 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)
37 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه آبخیزداری و آبخوانداری در استان بوشهر مصوب شد

آبخیزداری ؛نسخه شفا بخش خشکسالی

س از سیلاب بهاری در سال جاری، سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد، در نقاطی که فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری به اجرا درآمده است، خسارات سیلاب کمتر بود. کارشناسان و متخصصان حوزه آب نیز معتقدند، آنچه نقش موثری در کنترل سیلاب دارد فعالیت های مرتبط با آبخیزداری و آبخوانداری است.

 

پس از سیلاب بهاری در سال جاری، سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد، در نقاطی که فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری به اجرا درآمده است، خسارات سیلاب کمتر بود. کارشناسان و متخصصان حوزه آب نیز معتقدند، آنچه نقش موثری در کنترل سیلاب دارد فعالیت های مرتبط با آبخیزداری و آبخوانداری است.

به گفته متخصصان اقلیم شناسی،گرمایش جهانی همراه با پدیده های فرین یا حدی است. پدیده هایی همچون باران و برف و سرما که از حالت عادی فراتر رفته و شدت بیشتری می گیرد.

سیل؛ پدیده ای طبیعی یا بحران جدی؟

به گفته ((منصور قطبی سرابی))؛ متخصص حوزه آب، مناطق کویری محل وقوع باران های رگباری هستند و خاک این مناطق نیز از میزان نفوذ بالایی برخودار نیستند. این عوامل نیز سیل خیز شدن یک منطقه را افزایش می دهند. هر چند که عوامل انسانی همچون تجاوز به حریم رودخانه ها و ساخت و سازهای غیرقانونی در این نقاط، توسعه شهرها و افزایش آسفالت در برخی معابر هم به میزان خسارت ها می افزاید و سیل را از یک پدیده طبیعی به یک بحران جدی تبدیل می کند. در سال جاری ،۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه های آبخوانداری و آبخیزداری در سراسر کشور اختصاص یافت. این اعتبار در بیش از ۹۰ درصد شهرستان های کشور، در قالب پروژه های متعدد این حوزه تعریف شده و به اجرا در آمد. تا کنون نیز ۹۰ درصد پروژه ها به پایان رسیده است.

اجرای آبخیزداری در ۱۱میلیون هکتار

ابوالقاسم حسین پور، مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری می گوید: از مهم ترین پروژه هایی که در استان های سیل خیز کشور اجرا می شود، پروژه های مرتبط با کنترل سیلاب است. در این طرح با ایجاد مسیرهای انحرافی و سیل بند برسطح زمین، آب ناشی از بارندگی های شدید و طغیان رودخانه ها به زمین های دارای بافت درشت دانه که با اندکی شیب همراه هستند، انتقال داده می شوند. این زمین ها خاصیت نفوذپذیری دارند و آب به داخل آنها نفوذ می کند. با این اقدام دو اتفاق خواهد افتاد، هم از شدت سیلاب کاسته می شود و هم آبخوان ها و سفره های آب زیرزمینی تغذیه می شوند. در سال جاری ۱۱ میلیون هکتار در آبخیزداری برای اجرای پروژه های کنترل سیلاب برنامه ریزی شد.

کنترل سالانه بیش از ۴۰ میلیون مترمکعب روانآب

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر در گفتگو با جام جم با بیان این که حوزه­های آبخیز بر اساس شاخص­هاي سيل­خيزي، فرسايش و رسوب­زايي، درصد اراضي كشاورزي، تراكم جمعيت، حفاظت و پوشش دايمي، كميت و كيفيت آب­هاي زيرزميني اولويت­بندي شده­اند می گوید: ميزان متوسط بارش سالانه استان بوشهر، ۲۵۰  ميليمتر بوده كه از حدود ۱۵۰ ميليمتر در حاشيه خليج فارس در جنوب شرق استان تا حدود ۵۵۰ ميليمتر در مناطق كوهستاني متغير است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

((  علی  جعفری ))می افزاید: استان بوشهر بر اساس تقسیم­بندی تماب، داراي ۴۴ حوزه آبخیز با مساحت ۲ میلیون و۵۵۹ هزار و ۵۲۳ هکتار است. به طور كلي تا کنون تعداد ۷۸۹ انواع سازه مختلف آبخیزداری و آبخوانداری در سطح ۵۸۸ هزار و ۸۸ هكتار از اراضی استان بوشهر در شهرستانهاي مختلف احداث شده كه سالیانه در مجموع بیش ۴۰ ميليون مترمكعب رواناب را كنترل می کنند.

وی ادامه می دهد: در سال ۱۳۹۷، از محل صندوق توسعه ملی، ۷۰۰ میلیارد تومان به طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح کشور تخصیص پیدا کرد که از این میزان، ۱۵ میلیارد تومان برای استان بوشهر مصوب شد. ملاک تخصیص اعتبار برای کلیه استانهای کشور بر اساس  وسعت و اهمیت موضوع در نظر گرفته شده است. این در حالی است که در سال ۱۳۹۸ هم با توجه به اثربخشی اقدامات آبخیزداری و آبخوانداری و نیز اقدامات بیولوژیک و حفاظتی که در جهت کاهش خطرات سیل، حفاظت خاک، تقویت سفره های آبهای زیرزمینی و احیا پوشش گیاهی داشت، مبلغ ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار به طرح های آبخیزداری و آبخوانداری سراسر کشور اختصاص یافت که سهم استان بوشهر از این اعتبارات، ۳۷ میلیارد تومان است.

جعفری می افزاید: در سال جاری برای مطالعات تفصیلی اجرایی و اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح استان بوشهر در مجموع ۵۵میلیارد و ۲۲۰میلیون تومان اعتبار مصوب شده است.از این مقدار اعتبار، مبلغ۷میلیارد و ۹۴۴میلیون تومان از محل اعتبارات استانی،مبلغ۱۰میلیارد و ۲۷۶میلیون تومان از محل اعتبارات۳ درصد نفت و گاز  و ۳۷ میلیارد تومان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر تاکید می کند: از محل اعتبارات فوق علاوه بر انجام ۲۰۰۹۳۶ هکتار مطالعه جامع آبخیزداری،۷۰ مورد بند خاکی، سامانه پخش­سیلاب و بند سنگ و ملاتی (با حجم عملیات خاکی ۱۱۴۵۱۰ مترمکعب و حجم عملیات بنایی ۹۰۸۹۸ مترمکعب ) با سطح تحت تاثیری معادل ۴۷۶۷۶ هکتار اجراء شده و با فرض چهار بارآبگیری سالانه حجمی بالغ بر(۹۲۹۲۰۰۰ مترمکعب)  استحصال آب خواهند داشت.

عملیات اجرایی بخشی از این پروژه­ها شامل ۲۴ مورد بند خاکی و سنگی ملاتی (۲۱ مورد از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و ۳ مورد از محل اعتبارات استانی) به اتمام رسید و در دهه مبارکه فجر  امسال مورد  بهره­برداری قرار گرفت.

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.