یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
Sunday, 12 July , 2020
الأحد 21 ذو القعدة 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)
شیوع کرونا88میلیارد تومان به گردشگری بوشهر ضرر و زیان زد

انجماد گردشگری در بهار

صنعت گردشگری در استان بوشهر در مقایسه با سایر استان های گردشگرپذیر به دلیل آب و هوای خاص و منحصر به فرد  در طول سال بهره چندانی از حضور گسترده گردشگران و مسافران گردشگر نمی برد و تقریبا همه صاحبان کسب و کارهای گردشگرپذیر 11ماه را به امید فرارسیدن اسفند و فروردین روزشماری می کنند تا با حضور گردشگران و مسافران نوروزی اوضاع اقتصادی خود را سرو سامانی بدهند اما شیوع یکباره و ناگهانی کرونا زودتر و بیشتر از سایر صنوف، بخش گردشگری در استان بوشهر را تحت تاثیر قرار داد

 

صنعت گردشگری در استان بوشهر در مقایسه با سایر استان های گردشگرپذیر به دلیل آب و هوای خاص و منحصر به فرد  در طول سال بهره چندانی از حضور گسترده گردشگران و مسافران گردشگر نمی برد و تقریبا همه صاحبان کسب و کارهای گردشگرپذیر ۱۱ماه را به امید فرارسیدن اسفند و فروردین روزشماری می کنند تا با حضور گردشگران و مسافران نوروزی اوضاع اقتصادی خود را سرو سامانی بدهند اما شیوع یکباره و ناگهانی کرونا زودتر و بیشتر از سایر صنوف، بخش گردشگری در استان بوشهر را تحت تاثیر قرار داد .آنگونه که مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر اعلام می کند تبعات شیوع کرونا تاکنون بیش از ۸۸میلیارد تومان به این بخش آسیب و ضرر رسانده است. این در حالی است  که بیکاری حدود  ۷۲۲ نیروی شاغل در بخش هتلداری و شرکت‌های خدمات گردشگری روی دیگر سکه کرونا در استان است  که در صورت ادامه دار شدن این وضعیت ،بهار را به فصل سیاه گردشگری برای شاغلان این صنعت تبدیل خواهد کرد.

زیان مضاعف گردشگری بوشهر

معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر با اشاره به زیان ۸۸میلیارد تومانی وارد شده به تاسیسات گردشگری استان بوشهر در پی شیوع جهانی کرونا به جام جم می گوید:تاسیسات گردشگری استان بوشهر هم مانند سایر صنوف متضرر شده از بیماری کرونا در ماههای اسفند۹۸ و فروردین۹۹ تحت تاثیر قرار گرفتند . بر اساس ارزیابی های صورت گرفته هتل، هتل آپارتمان ، مهمان پذیرها، رستوران های سنتی و بین راهی و همچنین مجتمع های گردشگری به میزان تقریبی۷۴میلیارد تومان ضرر و زیان دیده اند این در حالی است که دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی و مراکز آموزشی ۸ میلیارد و۴۵۰ میلیون تومان  و کارگاههای صنایع دستی۶میلیارد و۱۹۰میلیون تومان از این موضوع متضرر شده اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

((سکینه سالاری))اضافه می کند: سامانه الکترونیکی برای ثبت آسیب های وارده به استان ها از سوی وزارت میراث فرهنگی راه اندازی شده است که کلیه بهره برداران و مالکین تاسیسات گردشگری با ثبت نام و درج اطلاعات وارده در این سامانه میزان آسیب وارده محاسبه خواهد شد . البته اگر مشاغل موقت و فصلی حاصله از سفر و مسافرت که در طول این ایام ایجاد می شود مانند راهنمایان محلی گردشگران ، رستورانهای موقت ،خانه مسافر و غیره در نظر گرفته شود قطعا با احتساب این موارد میزان قطعی ضررها به مراتب بیشتر خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت۴۸  اقامتگاه بومگردی در سطح استان می افزاید:تنها به فاصله ۲ماه مانده تا نوروز تعداد۱۸ اقامتگاه به امید فعالیت و سرویس دهی به مسافران نوروزی افتتاح و به بهره برداری رسید. تمام این واحدها برای تکمیل و بهره برداری از تسهیلات بانک ها استفاده کرده اند و در بهار گردشگری انتظار داشتند با برخورداری از استقبال گردشگران نوروزی بتوانند بخشی از دیون خود به بانک ها را جبران نمایند. حجم سرمایه گذاری دراین ۱۸ اقامتگاه های بومگردی مبلغ۱۳میلیارد و ۶۸۵میلیون تومان بوده است که از این مقدار  ۵میلیارد و  ۴۷۴ میلیون تومان آورده صاحبان اقامتگاه ها و ۸ میلیارد و   ۲۰۰میلیون تومان به صورت تسهیلات به  بهره برداران این اقامت گاهها داده  شده است.

معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر با بیان این که اشتغال ۷۲۲نفر در تاسیسات گردشگری در معرض تهدید و بیکار شدن قرار دارد ادامه می دهد:با هماهنگی صورت گرفته و به صورت همزمان با سراسر کشور بسته های حمایتی شامل امهال۳ماهه مالیات درآمد ارزش افزوده،امهال حق۳۲درصدی بیمه حق کارفرمایی پرسنل شاغل،تعویق پرداخت قبوض حامل های انرژی به مدت ۳ماه،امکان استفاده واحدها و فعالان از اوراق تضمینی سرمایه در گردش گواهی اعتبار مواد(گام) و استفاده از تسهیلات وام با نرخ ۱۲درصد در اختیار صاحبان تاسیسات گردشگری قرار گرفته است.

 

 

جبران آسیب های ناشی از کرونا

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهربا اشاره به خسارت وارد شده به جامعه  گردشگری می گوید: بر اساس ارزیابی انجام شده ۸۸ میلیارد و۶۳۵میلیون تومان  به جامعه گردشگری استان بوشهر ضرر و زیان وارد شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

((محمدحسین ارسطوزاده)) با بیان این که بر هیچکس پوشیده نیست که صنعت گردشگری تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته است که این مهم باید با همدلی و با تمام توان در شرایط موجود و با کمترین هدر رفت زمان در پساکرونا خسارت ها را جبران کنیم می افزاید: این همدلی و هم افزایی در جهت جبران خسارتها با مشارکت انجمن ها و تشکل های حرفه ایی استان میسر خواهد شد ، زیرا اعتقاد داریم که انجمن ها می توانند در کنار هم و در کنار ما کمک شایانی به صنعت گردشگری استان داشته باشند.

وی با اشاره به مصوبات جدید وزارت میراث فرهنگی برای رعایت پروتکل های بهداشتی اضافه می کند: قبل از هر گونه اقدام عملیاتی در خصوص فعالیت صنایع گردشگری استان نیازمند بررسی و تبادل نظر با تشکل ها و انجمن های حرفه ای این گروه ها و همچنین تابع پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده از سوی وزارت خواهیم بود.در تدوین برنامه های پسا کرونا به حضور صنعتگران حوزه گردشگری نیازمندیم تا با مشارکت همگانی و برنامه ریزی دقیق روند توسعه و رشد این صنعت را در استان با جدیدیت به سرانجام برسانیم.

مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی تاکید می کند:استمهال پرداخت اقساط وام‌ها و تسهیلات اعطایی، توجه به بیمه تأمین اجتماعی و پرداخت بیمه بیکاری، معافیت مالیاتی برای پروژه‌های گردشگری و پرداخت وام کم‌بهره به حوزه گردشگری و فعالان صنایع‌دستی ازجمله راهکارهای جبران خسارت کروناویروس به تأسیسات گردشگری و صنایع‌دستی است که به دنبال محقق شدن این بسته حمایتی هستیم.

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.