یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
Sunday, 12 July , 2020
الأحد 21 ذو القعدة 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)
گفتگوی جام جم با رئیس واحد فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر

تلاش برای بهبود فرهنگ اهدای عضو

با این که فرهنگ‌سازی مناسبی درباره اهدای عضو افرادی که مرگ مغزی می‌شوند، در کشور صورت گرفته اما هنوز راهی دراز برای رسیدن به نقطه ایده‌آل باقی است. بوشهر یکی از استان‌هایی است که اگرچه آماری مناسب در این باره دارد اما هنوز جای کار فرهنگی وآموزشی در آن بسیار است.

 

 

 

با این که فرهنگ‌سازی مناسبی درباره اهدای عضو افرادی که مرگ مغزی می‌شوند، در کشور صورت گرفته اما هنوز راهی دراز برای رسیدن به نقطه ایده‌آل باقی است. بوشهر یکی از استان‌هایی است که اگرچه آماری مناسب در این باره دارد اما هنوز جای کار فرهنگی وآموزشی در آن بسیار است. با علیرضا باقری، رئیس واحد فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر در این باره گفت‌وگو کرده‌ایم:

وظیفه واحد فراهم آوری اعضا در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تشریح فرمایید ؟

واحد فراهم آوری در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر مستقر است و بنده مسئولیت آن را به عهده دارم متشکل از چند تیم می باشد : بعضی از همکاران ما که در بیمارستان به نام کوردیناتور شناخته می شوند و عمدتا پرستاران حاذق و مجربی هستند وظیفه شناسایی موارد مرگ مغزی را دارند وقتی پزشک جراح مغز و اعصاب یا متخصص داخلی مغز مشخص کردند که بیمار احتمالا دچار مرگ مغزی شده است و یا بعضی از علائم مرگ مغزی را دارد به ما معرفی می کنند . مرحله بعد شناسایی و تایید مرگ مغزی بیمار با انجام تست و آزمایشات خاص است. بعد از تایید شدن مرگ مغزی، نگهداری بیمار به این شکل بسیار سخت می شود چون فرمانده بدن که مغز است از بین رفته و سلول های بدن به سرعت به سمت تخریب شدن می روند. در این مرحله گروهی دیگر که تیمی علمی و مجرب هستند برای جلب رضایت از خانواده فرد بیمار مشارکت خواهند کرد و البته سخت ترین قسمت کار همین جاست که باید خانواده فرد در جریان قرار بگیرند.

با دریافت رضایت از خانواده فرد مرگ مغزی، عملیات اصلی برداشت اعضا توسط تیم مجرب که شامل پزشک جراح مغز ، متخصص مغز و اعصاب ، داخلی مغز و اعصاب ، متخصص بیهوشی و متخصص داخلی هستند با تایید پزشکی قانونی آغاز می شود. با توجه به وضعیت و سن بیمار و اینکه چه عضوی از بدن برداشته خواهد شد ممکن است از جراحان تهران و یا فارس کمک بگیریم.به طوری که قلب را برای پیوند به تهران انتقال می دهیم و برای اعضای دیگر بدن مثل پانکراس ، معده ، کلیه و روده ها جراحانی از شیراز به اینجا دعوت می کنیم. در حال حاضر هم در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر و سلمان فارسی و شهید گنجی برازجان امکان انجام عمل برداشت عضو را داریم. .

 

میزان پیوند اعضا در سال گذشته و سال جاری در استان بوشهر چطور است؟

در سال ۹۸ تعداد اهدا عضو در استان بوشهر تقریبا ۲ برابر سال ۹۷ رشد داشته است. این در حالی است که استان خراسان با وجود بزرگی و وسعت آن و تصادفات بسیار و افراد دچار مرگ مغزی بیشتری که در آن استان است۲۸ اردیبهشت اولین پیوند را انجام داده اند ولی با وجود شیوع کرونا، در استان بوشهر ۲ مورد اهدای عضو داشتیم. البته امسال به دلیل بیماری کرونا برداشت عضو در کل کشور حدود ۲۳ مورد بوده است که این موضوع پیامدهای بسیار بدی دارد چون افراد زیادی که نیاز به پیوند داشتند در این دوران کرونا فوت کردند.

سالانه به طور تقریبی چند مورد مرگ مغزی در استان بوشهر داریم که قابلیت اهدای عضو دارند ؟

سال گذشته حدودا ۲۶ مورد مرگ مغزی قابل اهدا داشتیم که از این تعداد ۱۶ نفر رضایت ندادند .

چرا بعضی از خانواده های فرد بیمار راضی به اهدای عضو نمی شوند ؟

بیشتر این خانواده ها  معتقد به امید و معجزه است . معجزه جزء اعتقادات مذهبی همه ما هست ولی در واقع معجزه نشانه ای از طرف خداوند است برای اثبات حقانیت پیامبرانش برای اینکه حق را از باطل مشخص کند و فرستاده خدا بتواند ادله حق را از ادله باطل و دروغین را برای مردم اثبات کند و در حقیقت پدیده ای ماورایی و مختص رسالت پیامبران است اما خداوند یکسری قوانین ثابت و غیر قابل تغییر در دنیا دارد و این درست نیست که منتظر باشیم فردی که دچار مرگ مغزی شده و هیچ نوع علائم حیاتی ندارد دوباره زنده شود و به زندگی برگردد که این از قوانین غیر قابل تغییر خداوند است

در حال حاضر چند نفر در استان بوشهر منتظر نوبت پیوند اعضا داریم ؟

در استان بوشهر حداقل ۵۰۰ نفر فقط منتظر پیوند کلیه هستند ، قلب و روده و پانکراس را به این علت نمی توانم آمار دهم چون باید در استان های دیگر متقاضی باشند ، ضمن اینکه ۵۰۰ نفر هم در استان بوشهر عمل پیوند داشتند که بیش از ۹۲ درصد آن ها از بیمار مرگ مغزی پیوند گرفتند که اهمیت اهدا عضو در اینجا مشخص می شود .

استان بوشهر در کشور از لحاظ پیوند اعضا در چه جایگاهی قرار گرفته است ؟

سال گذشته استان بوشهر بالاتر از دانشگاه تهران ، اصفهان ، مشهد ،تبریز و اهواز که جزء بهترین دانشگاههای کشور هستند قرار گرفت بنابراین عملکرد دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در مورد اهدای عضو  در ردیف ۲۰ دانشگاه اول از بین ۵۶ دانشگاه کشور است. این در حالی است دانشگاههایی که بالاتر از استان ما هم هستند به علت جمعیت پایین آن منطقه است مثلا دانشگاه جهرم در جایگاه سوم قرار داشته در حالی که فقط ۲ اهدا عضو داشته است در نتیجه استان بوشهر با توجه به میزان جمعیت آن عملکرد بسیار خوبی در زمینه اهدا عضو داشته و مفتخریم که اولین اهدای قلب هوایی در استان ما انجام شد

کم سن و سال ترین فردی که در استان بوشهر اهدا عضو شد چند ساله بود ؟ فردی ۱۱ ساله به نام شاکردوست

مسن ترین فردی که در استان بوشهر اهدا عضو شد چند ساله بود ؟

۶۷ ساله

افراد مسن هم می توانند اهدای عضو کنند ؟

بله هیچ محدودیت سنی برای اهدای عضو وجود ندارد عملکرد ارگان های بدن است که نشان می دهد عضوی مناسب برای اهدا هست یا خیر که این مسئله با آزمایشات مشخص می شود گاهی یک پیرمرد ۷۰ ساله هم میتواند اهدای عضو کند که البته در رنج سنی بالا ترجیحا فقط کبد فرد را اهدا میکنند حتی در تهران پیش آمده که با نگهداری زیاد پرستاران قلب فرد بالای ۴۰ سال هم اهدا شده است.

آیا قبل از برداشت عضو فرد از نظر بیماری های خاصی مثل ایدز و هپاتیت و … مورد بررسی قرار میگیرد ؟

بله ، آزمایشات قبل از اهدای عضو انجام میگیرد و قبل از اینکه خانواده بیمار در جریان قرار بگیرند همه آزمایشات لازم صورت می پذیرد سپس تصمیم گرفته می شود که آیا فرد قابلیت اهدای عضو دارد یا خیر ، در حال حاضر که بحث بیماری کرونا هم هست علاوه بر آزمایشات و سونوگرافی باید سی تی اسکن از ریه ها هم گرفته شود ضمن اینکه آزمایش کرونا هم انجام می شود . امسال هم ۲ نفر قابلیت اهدای عضو داشتند ولی چون مشکوک به کرونا بودند انجام نشد

آیا خانواده های فرد اهداکننده و گیرنده ملاقاتی با هم دارند ؟

دلایل زیادی وجود دارد که بهتر است این ملاقات صورت نگیرد البته در مراسمات خاص مثل جشن نفس که در سال ۹۵ در برازجان برگزار شد و خانواده های اهدا کننده و گیرنده را با هم روبرو کردیم هر چند گاهی خود خانواده های ردی از هم پیدا میکنند و بعد از آن با هم رفت و آمد میکنند و فرد گیرنده را جزیی از خانواده خود می دانند ولی به هر صورت بنا به دلایلی باز هم با ضوابط و محدودیت هایی آنها را با هم روبرو میکنیم چون ما حتی نمی دانیم فرد گیرنده کیست مگراینکه پیگیری های مداومی داشته باشیم و برای آرامش خانواده اهدا کننده شماره تماسی از فرد گیرنده عضو پیدا کنیم تحت ضوابطی این ارتباط برقرار شود.

در استان بوشهر به چه طریقی می توان ثبت نام و کارت اهدای عضو دریافت کرد ؟

در حال حاضر در کل کشور می توان به صورت سیستمی وارد سایت شد و ثبت نام کرد یا به صورت پیامکی ولی در استان بوشهر هم اگر سایتی معرفی کردیم میتوانند اطلاعات خود را بارگذاری و ثبت نام کنند و یا به صورت حضوری به این واحد مراجعه و به صورت آنلاین این کارت ها را به آنها تحویل دهیم . خوشبختانه مردم استان بوشهر استقبال خوبی از این کار کردند به طوری که برای ۷۰هزار نفر داوطلب نتوانستیم کارت عضویت صادر کنیم ضمن اینکه با اداره پست هم برای ارسال کارت ها توافقی صورت نگرفت ولی به هر صورت اطلاعات اهداکنندگان به صورت سیستمی ثبت شده است . در واقع این کارت به منزله این است که خانواده فرد در جریان قرار بگیرند حتی اگر کارتی هم نباشد و این تصمیم ( اهدای عضو ) در جمعی مطرح شود این موضوع در ذهن آنها نقش می بندد و به منزله وصیت فرد است که اگر خدای ناکرده فرد به این سمت برود خانواده می دانند فرد چه وصیتی کرده است.

حرف آخر:

خانواده های اهدا کننده عضو از بندگان نظر کرده و ویژه ی خداوند دارای فطرتی پاک هستند در این راستا گسترش فرهنگ اهدای عضو به عهده ی همه مسئولین است در آینده ممکن است هر کدام از ما گیرنده عضو باشیم یعنی یکی از اعضای بدن آنقدر تحلیل برود که فقط نیاز به پیوند عضو باشد بنابراین همه ی ما باید انقدر در مسئله فرهنگ سازی اهدای عضو نقش داشته باشیم که اهدای عضو برای مردم مسئله ای عادی باشد مثلا ما در استان بوشهر روز بوشهر داریم یا از چهره های ماندگار تجلیل میشود ولی ازخانواده های اهدا کننده تقدیری به عمل نمی آید مثلا در تربیت بدنی استان بوشهر ۲ مورد به نام خانم اسماء زحمتکش و آقای احمدرضا شاکر که از ورزشکاران نامی استان بوشهر بودند اهدای عضو شدند ولی هیچ هیات و سازمانی از خانواده های این دو عزیز تقدیری نکرد

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.