یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
Sunday, 12 July , 2020
الأحد 21 ذو القعدة 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)
((جایگاه دکتر احمد برازجانی در توسعه بهداشت و درمان برازجان))

طبیب معلم

نده یاد دکتر احمد برازجانی درسال 1298 در برازجان متولد شد. سیکل اول متوسطه را در دبیرستان شاپور شیراز گذراند...

زنده یاد دکتر احمد برازجانی درسال ۱۲۹۸ در برازجان متولد شد. سیکل اول متوسطه را در دبیرستان شاپور شیراز گذراند. در سال ۱۳۱۷ به زادگاه خود بازگشت  و معلم کلاس پنجم ابتدایی شد. در آن سالها مرض تراخم در منطقه جنوب بیداد می کرد و دانش آموزان همه مبتلا بودند. وزارت فرهنگ(آموزش و پرورش) طرحی تهیه کرد که بین معلمان هر شهر در جنوب کشور یک نفر انتخاب شود و برای آموزش مبارزه با تراخم به تهران برود و تعلیمات لازم را فرا گیرد . بنابراین، وی برای این کار انتخاب شد و با همین اندک بضاعتی که در این رشته کسب کرد با مقداری داروهای اولیه به برازجان آمد. طبق برنامه داروهای لازم را که اغلب شامل “بلدرومتین” و”مرکدرکرم” بود در چشم بچه ها می چکاندند که در واقع بسیار موثر بود انجام این کار بهداشتی انگیزه ای بود برای وی که شروع به ادامه تحصیل کند و دیپلم کامل دبیرستان را  به صورت داوطلب متفرقه بگیرد.

مدتی بعد که آموزشگاه بهداری وابسته به وزارت بهداری در شیراز تاسیس شد. پس از ثبت نام تحصیلات خود را در این آموزشگاه ادامه داد و پس از فراغت از تحصیل  به عنوان رئیس بهداری برازجان به زادگاه خود بازگشت. با دائر شدن دانشکده پزشکی در شیراز، فارغ التحصیلان بهداری که قبلا دوره چهار ساله پزشکی را گذرانده بودند می توانستند با گذراندن سه سال دیگر دوره هفت ساله پزشکی را به پایان برسانند لذا دکتر احمد برازجانی نیز با داشتن مسئولیت زندگی و تعدادی فرزند وارد دانشکده پزشکی شیراز شد و با موفقیت آن دوره را نیز تمام کرد. ایشان با اخذ مدرک دکتری باز هم برازجان را برای سکونت و مداوا انتخاب کرد.

((دکتر احمد برازجانی)) اولین پزشک تحصیل کرده بود که به برازجان آمد و به امر مداوا پرداخت این مرد بزرگوار که از طریق شغل معلمی کار خود را شروع کرده بودند در کار نویسندگی نیز دستی داشت. اولین رمان خود را بنام “فاطی” در اوایل کار پزشکی خود منتشر کرد ولی شعر هم می سرودند و اشعار زیبای ایشان موجود است .

دخترایشان خانم فریده برازجانی نیز شاعر هستند که سالها سرپرستی صفحه ادبیات و شعر روزنامه های شیراز را به عهده داشتند از ایشان نیز سه کتاب شعر به نام های”سابقه های بارانی” “قنادیهای لال” و از شاخه ها بپرس چاپ و منتشر شده است.  دکتر احمد برازجانی در سال ۱۳۹۱ در شیراز فوت کردند. فرزندان  فریده -کاظم و عباس برازجانی  هستند.

 

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.