یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
Sunday, 12 July , 2020
الأحد 21 ذو القعدة 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)

بحران اجتماعی با قتل های خانوادگی

در روزهایی که افکار عمومی کشور تحت تاثیر حادثه دلخراش قتل ((رومینا اشرفی)) به دست پدرش در شوک قرار دارد انتشار خبر خودکشی عامل قتل((پارمین)) ؛دختر بچه 7ساله جمی بار دیگر خاطره تلخ جنایتی که در تیرماه سال گذشته در شهرستان جم اتفاق افتاد و احساسات عمومی جامعه را جریحه دار کرد در اذهان زنده نمود.

 

در روزهایی که افکار عمومی کشور تحت تاثیر حادثه دلخراش قتل ((رومینا اشرفی)) به دست پدرش در شوک قرار دارد انتشار خبر خودکشی عامل قتل((پارمین)) ؛دختر بچه ۷ساله جمی بار دیگر خاطره تلخ جنایتی که در تیرماه سال گذشته در شهرستان جم اتفاق افتاد و احساسات عمومی جامعه را جریحه دار کرد در اذهان زنده نمود.

این جنایت در ردیف تراژدیک ترین حوادث جنایی بود که در جغرافیای استان بوشهر رقم خورد. در این حادثه دلخراش پارمین ۷ساله در آغوش پدر آنقدر تحت فشار قرار گرفت که جسم ظریفش طاقت نیاورد و مظلومانه کشته شد و درست در سالگرد آن واقعه وحشتناک این بار عامل جنایت ،در حرکتی انتحاری خود را سر به نیست کرد. اما متاسفانه حوادثی از این دست در استان بوشهر در سالهای گذشته به کرات اتفاق افتاده است.با مروری ساده در بین رسانه ها و مطبوعات در یک دهه اخیر به روشنی می توان گرایش خانوادگی در جنایت های رخ داده پی برد . در این جنایت ها کودکان بیشتر در معرض آسیب قرار دارند.

از قتل ریحانه ۶ساله به دست پدرش در یکی از روستاها و متعاقب آن خودکشی قاتل در سال۹۱ گرفته تا قتل مادر و سوزاندن جسد به دست پسرش در فروردین ماه امسال تا دیگر جنایت های رخ داده، همه از حوادث تلخی است که در این مدت روی داده است.البته سیر صعودی خودکشی هایی  که خصوصا در بین جوانان و افراد کم سن و سال شیوع پیداکرده است و همچنان به دلیل عدم اطلاع رسانی به موقع دستگاه مربوطه  در رسانه های رسمی منتشر نمی شود ولی در شبکه های مجازی به صورت شایعه بازنشر می شود را نباید نادیده گرفت.

خبرهای ناگواری که از این جنایت ها منتشر می شود تنها محدود به جغرافیای استان بوشهر نیست و هر از چندگاهی در یکی از نقاط کشور خبرساز می شود. نگارنده در سال ۹۵ در گزارشی که در روزنامه جام جم منتشر نمود به ابعاد مختلف این حوادث در استان بوشهر پرداخت.صرف نظر از علل و عوامل متعدد دخیل در ارتکاب چنین جنایت هایی، باید انفعال و خاموشی دستگاهها و نهادی حاکمیتی برای ورود و اتخاذ راهکارهای پیشگیرانه و بازدارنده بر پایه ریشه یابی و شناسایی عوامل موثر در این گونه حوادث با استمداد و مساعدت از کارشناسان و جامعه شناسان خبره را به شدت مورد بازخواست قرار داد.به رسم معمول و رایج، انتشار این خبرها چند روزی سوژه داغ شبکه های اجتماعی و فضای رسانه ای قرار می گیرد و بعد از مدت کوتاهی همه چیز به دست فراموشی سپرده می شود.اما این زنگ خطر مدتهاست که برای خانواده ها به صدا درآمده است و احتمال این که هر انسانی در مقطعی از زندگی در وضعیت مشابه این خانواده ها قرار گیرند متصور است اما کدام یک می توانیم این تضمین را بدهیم که در بحران های خانوادگی قدرت کنترل و مدیریت بحران و به حداقل رساندن آسیب را داشته باشیم .

 

 

حقیقت تلخ ماجرا این است که دستگاهها و نهادهای مسئول در حوزه جرایم خشن به شدت در قید و بند محدویت های سازمانی گرفتار هستند و هیچگونه عزم یا تدبیر و اراده ای برای شکستن این حصار و کنارزدن چهارچوب های خودساخته و پیش فرض نداشته و ندارند به طور مثال پزشکی قانونی برای انتشار میزان آمار وقایع خشن ، سیاست سکوت را در پیش گرفته تا شورای فرهنگ عمومی استان که فقط به موضوعات کلیشه ای ، پرتکرار و غیر اورژانسی آن هم اگر لغو نشود می پردازد و حوادث دلخراش موضوع این یادداشت، اصلا در اندیشه اعضای آن جایگاهی ندارد.

بدیهی است برای موفقیت نسبی در این آزمون سخت که به شدت خانواده ها را در معرض آسیب قرار داده است در گام اول باید این باور در مدیران مربوطه وجود داشته باشد که بر حسب وظایف قانونی و حاکمیتی خود، ورود مسئولانه و متعهدانه دستگاهها و نهادهای قانونی تحت امر را با هم افزایی و هماهنگی با سایر مراکز پذیرفته و تصمیمات کاربردی و راهبردی اخذ نمایند.افزون بر این رسانه ها تنها به انتشار اخبار وقوع این حوادث بسنده نکنند و در میزگردهای تخصصی با استفاده از ظرفیت کارشناسان و خبرگان متخصص در این حوزه اقدام مکمل برای برون رفت از این چالش اجتماعی بردارند.ضمن این که آموزش خانواده ها ضرورتی است که باید در اولویت اقدامات سازمان های متولی امر قرار بگیرد.

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.