یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
Sunday, 12 July , 2020
الأحد 21 ذو القعدة 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)
حکایت صیادان از تاخیر 10ساله احداث اسکله خورخان

دل پرخون صیادان بردخون

احداث اسکله خورخان در بندر بردخون که از مصوبات سفر استانی هیئت دولت دهم به استان بوشهر بود با گذشت سالها از آغاز عملیات اجرایی آن به اتمام نرسیده است.فعالیت واشتغال   200نفرماهیگیر و صیاد بردخونی و معیشت خانواده های آنها لزوم تسریع در اتمام این اسکله را دوچندان کرده است.

 

احداث اسکله خورخان در بندر بردخون که از مصوبات سفر استانی هیئت دولت دهم به استان بوشهر بود با گذشت سالها از آغاز عملیات اجرایی آن به اتمام نرسیده است.فعالیت واشتغال   ۲۰۰نفرماهیگیر و صیاد بردخونی و معیشت خانواده های آنها لزوم تسریع در اتمام این اسکله را دوچندان کرده است.

این اسکله که از مطالبات و خواسته های اساسی صیادان و ماهیگیران این بندر جنوبی استان بوشهر است با پیگیری های فراوان مسئولان محلی و مردم در سفر سال ۹۵ دولت یازدهم به استان  تخصیص اعتبار گرفت و قرار شد اعتبار لازم از سوی وزارت نفت و سازمان شیلات تزریق شود.وزارت نفت تعهدات خود را پرداخت کرد اما شیلات حق السهم ۵۰درصدی بودجه ساخت اسکله را پرداخت نکرد .تاکنون ۳میلیارد تومان از مطالبات پیمانکار تسویه نشده است و پروژه هم در حال رکود قرار دارد.

پای درد دل صیادان

حسین از ماهیگیران و صیادان قدیمی بردخون است که جای پای پدر و اجداد خود گذاشته و سالهای جوانی و میانسالی خود را در روی قایق های موتوری کوچک در دریا گذرانده و حالا در آستانه پیری هم برای کسب روزی حلال ،وجب به وجب این دریا را طی می کند به جام جم می گوید: سالهاست که قصه هر روز صبح ما  مردم و صیادان محلی این است که در نبود اسکله مسیری طولانی را در آب دریا شنا کنیم و خیس و لرزان سوار قایق شویم تا به دنبال روزی رهسپار دریا شویم .وقتی  هم که از دریا برمی‌گردیم، ناچاریم سبدهای ماهی را بر روی دوش گرفته برای رسیدن به ساحل همین مسیر را با شنا طی کنیم.

این تنها مشکلی نیست که حسین به آن اشاره می کند بلکه وی که گذشت  سالها مشقت و سختی کار در دریا و ماهیگیری را می توان از روی خطوطی که روی چهره اش نشسته و آفتاب تیز جنوب کاملا آن را سوخته از دیگر سختی های کار در این شرایط می گوید: زیرساخت و امکانات و تجهیزات بندری که فراهم نباشد باید برای تحویل ماهی به یزافان و جمع‌کردن وسایل و آماده کردن آن برای فردا به ناچار مدت زمان زیادی معطل  بمانیم. وقتی هم که به خانه می‌رسیم دیگر نای همصحبتی با اهل خانواده و فرزندان خود را هم نداریم. تعداد زیادی از دوستان وهمکاران ما که در این شغل صیادی به کار مشغول بوده اند هماکنون به دلیل عوارض ناشی  از بیماری روماتیسم  دیگر قادر به فعالیت نیستند.

 

((اکبر سناسیری))؛یکی دیگر از صدها ماهیگیری است که شغل آبا واجدادی خود را رها نکرده و همچنان به کار مشغول است .وی در این باره می گوید: ما مجبوریم حتی سوخت قایق‌هایمان را هم خودمان روی دوش بگذاریم و تا قایق‌ها حمل کنیم که بسیار سخت و خطرناک است. در حالی که اگر اسکله داشتیم، می‌توانستیم از جایگاه سوختی که در اسکله مستقر است راحت و بدون مشکلی سوخت‌گیری کنیم ولی الان مجبوریم سوخت را از چند جایگاه شهری و از فاصله بسیار زیاد تا ساحل بیاوریم و از آنجا در گالن‌هایی کوچک بریزیم و تا قایق روی دوشمان حمل کنیم.

دستور معاون اول رییس جمهور برای تکمیل طرح

نماینده فعلی مردم دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی که در دوره نهم مجلس با پیگیری های فراوان و مستمر موفق به تامین  ۵میلیار تومان اعتبار از وزارت نفت برای ساخت اسکله و واریز به حساب شیلات شده بود در این باره می گوید:  اعتبار اولیه این طرح ۲۵ میلیارد تومان برآورد شد . اگر در طول ۴ سال گذشته هر سال فقط ۱میلیارد تومان تخصیص پیدا می کرد الان۴ میلیارد تومان در اختیار پیمانکار بود که موجب تسریع در کار می‌شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

((حجت الاسلام موسی احمدی)) با بیان اینکه برای تهیه این طرح نظرات کارشناسی و تخصصی به کار گرفته شده و مورد تأیید قرار گرفته است اضافه می کند: به حداقل‌ها رضایت نمی دهیم و با اطمینان و جدیت به دنبال اجرای طرح کارشناسی شده شیلات برای اسکله خواهیم بود. در همین راستا در نشست با استاندار بوشهر بر اهمیت این طرح تاکید شد.البته  موافقت ادامه کار را از معاون اول رئیس جمهور گرفته‌ام تا طرح با همان کیفیت و مشخصات قبلی به سرانجام برسد.

وی می افزاید: مشکلات کشور به‌ویژه در زمینه اقتصادی را می‌دانیم، اما تمام توان خود را می‌گذاریم تا این اسکله با همان نقشه و مختصات قبل اجرایی شود.

تکمیل فاز اول اسکله ؛به زودی

فرماندار دیر در گفتگو با جام جم با بیان این که احداث اسکله خورخان از مطالبات و خواسته های بحق مردم و صیادان بخش بردخون است می گوید:تکمیل و راه اندازی اسکله خورخان از اولویت هایی است که به صورت جدی به دنبال تحقق آن هستیم .
((کریم علی حسنی)) می افزاید:در نشست اخیر با مهندس بهشتیان ؛مدیرکل مطالعات و احداث بنادر صیادی سازمان شیلات کشور مقرر شد مبلغ ۷ میلیارد تومان از اعتبارات ملی شیلات در سال جاری تخصیص پیدا کند .افزون بر این ۱۶ میلیارد تومان هم از مصوبات سفر ریاست جمهوری اختصاص خواهد یافت .
وی اضافه می کند:تاکنون ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به این پروژه تزریق شده که از این مبلغ ۴میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در سال ۹۸ تخصیص یافت .این در حالی است که پیمانکار بابت اجرای کار تا این مرحله مطالباتی طلبکار است .
علی حسنی ادامه می دهد: تاکنون ۵۰ درصد پروژه انجام شده است و بر اساس قول مساعد سازمان شیلات و پیگیری های جدی استاندار بوشهر انتظار داریم این پروژه در سال جاری به سرانجامی برسد و فاز اول آن به بهره برداری برسد .

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.