یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
Sunday, 12 July , 2020
الأحد 21 ذو القعدة 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)
سند پویایی محله های کم برخوردار شهر برازجان تدوین شد

شمیم خدمت در محلات

طرح راه اندازی و تاسیس دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی که از سه سال پیش توسط وزارت کشور در استان های مختلف شروع شده در استان بوشهر با تاسیس اولین دفتر آن در شهر یکصدهزار نفری برازجان به مرحله اجرا درآمد. تحقق عدالت اجتماعی، ارتقای سطح زندگی، دانش شهروندی و رفع معضلات مناطق حاشیه‌ای و کم‌برخوردار و سکونت‌گاه‌های غیررسمی در شهرها از مهم ترین اهداف این دفاتر اعلام شده است.

طرح راه اندازی و تاسیس دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی که از سه سال پیش توسط وزارت کشور در استان های مختلف شروع شده در استان بوشهر با تاسیس اولین دفتر آن در شهر یکصدهزار نفری برازجان به مرحله اجرا درآمد. تحقق عدالت اجتماعی، ارتقای سطح زندگی، دانش شهروندی و رفع معضلات مناطق حاشیه‌ای و کم‌برخوردار و سکونت‌گاه‌های غیررسمی در شهرها از مهم ترین اهداف این دفاتر اعلام شده است.

 

گفتگوی ما را با خانم ((شهربانو سلیمی))؛ مدیر دفتر تسهیل گری و توسعه محلی محلات هدف شهر برازجان در زیر می خوانید:

 

دفتر تسهیل گری و توسعه محلی از کی و چگونه شروع به کار کرد؟

دفتر تسهیل گری و توسعه محلی محلات حاشیه نشین شهر برازجان از تابستان ۱۳۹۸ با مجوز از استانداری بوشهر آغاز به کار کرد. دفتر برازجان هم  به دنبال اجرای طرح ملی راه اندازی دفاتر تسهیل گری برای اولین بار در استان بوشهر  در تابستان۹۸ شروه به کار کرد.تا پیش از آن در ۲۲ نقطه کشور دفاتر استانی تاسیس و فعالیت خود را آغاز کرده بودند.

 

چه اهدافی از  راه اندازی این دفتر داشتید؟

هدف کلی از تاسیس این دفتر بهبود سطح زندگی ساکنین و اهالی  محلات است.بخشی از این برنامه ها از طریق تشویق و دعوت شهروندان ساکن در این محلات هدف  به مشارکت در فعالیت ها و اقدامات اجتماع محور و توانمند سازی افراد محلی برای پیگیری مطالبات مدنی و حقوق شهروندی خود اجرا می شود.

چرا تنها در چهار محله از شهر برنامه های خود را اجرا می کنید؟

 

محلاتی که به عنوان محلات حاشیه نشین و کمتر توسعه یافته شهر برازجان در برنامه ما هدفگذاری شده اند  یا همان محلات هدف شامل محلات حسین آباد ، اکبر آباد و کوی گرمسیری و فرهنگیان است. این انتخاب بر اساس شاخص های کشوری و معیارهای ملی  از سوی استانداری بوشهر برای اجرای این طرح ملی صورت گرفته است.

چه معیارهایی باعث شد تا این محلات برگزیده شوند؟

این محلات به دلیل واقع شدن در حاشیه شهر در معرض آسیب های اجتماعی بیشتری قرار دارند که نیازمند مطالعات ویژه هستند. از طرفی لزوم توسعه محلات کم برخوردار برهمگان آشکار است و با توجه به قرار گرفتن محلات حسین آباد،اکبر آباد و کوی گرمسیری در این چنین جغرافیای، این منطقه به عنوان بخشی از محدوده عملیاتی دفتر تسهیل گری و توسعه محلی برازجان در نظر گرفته شده است. بخش دیگر محدوده عملیاتی شامل ، محله فرهنگیان می شود که این محله  نیز به دلیل مجاورت با محلات یاد شده در معرض آسیب های اجتماعی و مسایل فرهنگی مشابهی قرار دارد.

در اجرای برنامه های مختلفی که در این محلات دارید کادر همکاران خود را معرفی کنید؟

تعدادی کارشناس با ما در این امور همکاری دارند شامل ۱- کارشناس مدد کاری و کارشناس اجتماعی: مهمترین وظایف و فعالیت های وی، شناسایی وضعیت جمعیتی و آسیب های اجتماعی در محلات هدف همچنین برقراری ارتباط با گروههای مختلف محله و ایجاد گروههای از مردم جهت مشورت ، برگزاری جلسات با نهادها و سازمانها و در نهایت مطالبه گری در راستای اقدامات توسعه ای است

۲-کارشناس اقتصادی که مشکلات کسبه و فعالیتهای اقتصادی و معیشت مردم محله را بررسی می کند و سعی می کند تغییری مثبت در جهت بهبود معیشت و اقتصاد محله ایجاد کند.

۳-کارشناس حقوقی با تنظیم قراردادها با مراکز و نهادهای عمومی و خصوصی و همچنین، تنظیم تفاهم نامه های لازم زمینه همکاری و مشارکت لازم سایر نهادها و مراکز محلی و فرا محلی فراهم می سازد .

۴-کارشناس شهر سازی که نقشه موقعیت ساختمان ها کوچه ها و خیابانها را تهیه می کند یا در کدام قسمت نیاز به ساخت مدرسه –فضای سبز و …است.

برنامه های مقدماتی و شناختنامه محلات چگونه اجرا شد؟

ابتدا طرح شناسایی و شناخت محله با پیمایش های مداوم و تهیه گزارش دارایی سنجی انجام شد.سپس با تهیه نقشه های کالبدی و معابر از طریق برداشت میدانی و همچنین اجرای طرح نمونه گیری و تمام شماری ، گزارشات مربوط تهیه شد .سرانجام هفت گزارش علمی شامل دارایی سنجی ، آسیب اجتماعی، حمل و نقل و جابه جایی، بنگاههای خرد اجتماعی ، گزارش جمعیت شناختی و گزارش آموزش و گزارش سنجش وضعیت و سند پویایی محله  تهیه و تدوین شد.

اقدامات عملی و علمی دفتر تسهیل گری در این محلات را توضیح دهید؟

در زمینه اقدامات عملی این دفتر تا کنون ۲۱ کارگاه آموزشی با موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی و تریبتی، ۴ نشست در مساجد با موضوع مسایل حقوقی، بر پایی ۲ جشن محلی و پیگیری مطالبات مردم از ادارات مختلف مثل شهرداری ، فرمانداری، آموزش و پرورش، بهزیستی انجام داده است.

 

 

در زمان شیوع کرونا چه برنامه هایی توسط دفتر انجام شد؟

در زمان شیوع ویروس کرونا، دفتر تسهیل گری با همکاری سایر   سازمان های مردم نهاد فعال در سطح شهر و همچنین کمک های مومنانه خیرین و با توجه به پرسشنامه های پر شده از سوی دفتر و شناسایی های انجام شده از خانواده های نیازمند کمک ، تعداد۲۰۰ بسته حمایتی بهداشتی و معیشتی در اختیار اهالی قرار داد. همچنین ضد عفونی معابر، پارک ها و کوچه های محلات هدف از دیگر اقدامات صورت گرفته است . افزون بر شناسایی افراد مبتلا، تهیه و توزیع ۳ نمونه بروشور با موضوعات مختلف پیرامون رعایت بهداشت در تیراژ ۵هزار نسخه، اجرای طرح یک لقمه بازی ویژه کودکان ۵-۱۰ سال از دیگر برنامه های اجرا شده در محلات هدف بود.

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.