یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
Sunday, 12 July , 2020
الأحد 21 ذو القعدة 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)
خوشحالی ساحل نشینان تنگستان

صدای پای آب

شیر آب را آهسته باز می کند. همین که آب از دهانه شیر جاری می شود، رنگ و رویش باز می شود. چهره اش را به جریان آبی می سپارد که از شیر سرازیر می شود. چند ثانیه ای به همان حالت باقی می ماند. سپس بر  می خیزد و در کنار من می نشیند.

 

شیر آب را آهسته باز می کند. همین که آب از دهانه شیر جاری می شود، رنگ و رویش باز می شود. چهره اش را به جریان آبی می سپارد که از شیر سرازیر می شود. چند ثانیه ای به همان حالت باقی می ماند. سپس بر      می خیزد و در کنار من می نشیند. از ماههایی می گوید که بی آبی امانشان را بریده بود. رد گلایه از کلامش رخت بربسته. تا می خواهم سر صحبت را با این مرد سرد و گرم چشیده ساحل نشین باز کنم با لهجه شیرین تنگسیری  می گوید بعد از این که اخبار زیادی در مورد کم آبی منطقه در رسانه ها منتشر  شد مسئولان به اینجا آمدند  و از اهالی جویای وضعیت کم آبی شدند اهالی روستا  هم واقعیت ها و خواسته های خود را به گوششان رساندند .اما دیری نپایید که آب در شبکه های خانگی روستا جاری شد و توانستیم برای چند ساعتی خاطره بی آبی و کمبود آب را به فراموشی بسپاریم. وقتی لحظه ای آرام گرفت پرسیدم یعنی حضور مسئولان اینقدر تاثیر داشت ؟ نگاه معناداری کرد و گفت:شک نکنید. سالهاست که افر اد متمول و پولدار با ساخت ویلا و خانه باغ های مجلل در همسایگی روستا ، مهمان ناخوانده ای شده اند که بی هراس از قانون و به دور از انصاف آب اندک آب موجود در شبکه روستا را برای استفاده غیر شرب می بلعند اما الان که کارد به استخوان رسیده با تلاش مسئولان دست آنها از منابع آب روستا قطع شده است . همین موضوع باعث شد تا قدری به آرامش برسیم.

 

تلاش برای حل بحران

جلسات متعددی در تیرماه ۹۹ برای حل مشکل آب شرب روستاهای تنگستان برگزار شد. فعالان اجتماعی از مشکلات متعدد آب شرب ساکنان بخش ساحلی دلوار و روستاهای چاه پهن، بریکان، بنرو و خوشاب سخن به میان می آوردند.

 

غیرمجازها آب را می بلعند

فرماندار تنگستان از آماری پرده برداشت که کلید حل مشکلات آب شرب روستاهای تنگستان شد.

عبدالحسین رفیعی پور از بالاترین آمار ساخت و ساز غیرمجاز در منطقه گورکات تنگستان خبر داد و گفت: در این منطقه ۵ هزار و ۵۰۰ خانوار آب مورد نیاز ۲۰ هزار نفر را به طور غیرمجاز استفاده می کنند.

 

بازدیدهای میدانی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر نتایج بازدیدهای میدانی شرکت آب و فاضلاب از روستاهای تنگستان را موید کم آبی این روستاها دانست و تصریح کرد: طی بازدیدهای میدانی کارمندان شرکت آب و فاضلاب، انشعابات غیرمجازی کشف شد که به سمت خانه باغ هایی کشیده شده بودند و حجم بسیار بالایی از آب را به مصرف می رساندند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قطع انشعابات غیر مجاز

مهندس حمزه پور افزود: در شرایطی که مردم در تامین آب شرب خود با مشکل مواجه اند، وجود ۵۰ بوته نارنج و لیموترش در یک خانه باغ که نیازمند حجم بالایی از آب برای آبیاری است لزومی ندارد. در این کم آبی رفع عطش مردم و تامین آب مورد نیاز برای انجام امورات جاری آنها نسبت به آبیاری درختان اولویت دارد. در این راستا ۴۰۰ انشعاب خانه باغ قطع و انشعاب آب روستاهای گورک‌ها تا شهر دلوار در تنگستان ساماندهی شد.

نوسازی شبکه فرسوده آب روستاها

وی  با اشاره به اقدامات انجام شده برای حل بحران آب در روستاهای تنگستان اظهار داشت: در این راستا ضمن طراحی مهندسی و نصب یک دستگاه الکتروپمپ بر روی مخزن ذخیره آب روستایی گورک سادات و جدا سازی انشعابات آب این روستاها از خط انتقال آب و مخزن ذخیره گورک سلیمانی نسبت به خرید، نصب و راه اندازی یک دستگاه الکتروپمپ در ایستگاه پمپاژ مخزن گورک سلیمانی برای افزایش آب دهی این ایستگاه و بهبود وضعیت هیدرولیکی خط انتقال آب روستاهای ساحلی تنگستان اقدام شد.

عبدالحمید حمزه‌پور انجام مهندسی مجدد ایستگاه پمپاژ مخزن ذخیره آب روستای رستمی، آب‌بندی مخزن ذخیره و نصب کنتور بر روی آب ورودی و خروجی مخزن و خرید یک دستگاه الکتروپمپ دور متغیر برای بهبود مدیریت توزیع آب این روستاها ، نوسازی حدود ۵ کیلومتر ازشبکه توزیع آب، اختصاص ۳ تانکر برای افزایش ظرفیت آبرسانی سیار، اجرای برنامه‌ریزی مدیریت بهینه توزیع با افزایش دبی ورودی به مخزن ذخیره آب روستای رستمی از حدود ۳۰ لیتر در ثانیه به حدود ۴۰ لیتر در ثانیه را از دیگر طرح‌ها عنوان کرد.

 

وی افزود: همچنین نصب یک دستگاه الکتروپمپ دور متغیر برای مخزن ذخیره آب روستای رستمی برای بهبود مدیریت توزیع در دست اقدام است افزون بر این  اسناد مناقصه نوسازی خط انتقال خائیز حدفاصل دلوار تا بندر رستمی به طول ۳ کیلومتر با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال تهیه شده است.پیگیری برای کنترل و ساماندهی انشعابات غیر مجاز و مصارف خارج از الگو و نامتعارف در روستای خائیز و بنیون و نوسازی خط انتقال آب از تاسیسات روستای انبارک تا جائینک به طول حدود ۱۵ کیلومتر در دست اقدام است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر اضافه کرد: ساماندهی حوضچه‌های ورودی ۱۳ روستای تنگستان و در صورت نیاز تجمیع انشعابات مبادی ورودی روستا با نصب کنتور و فشارسنج از دیگر اقدمات است.

حمزه‌پور با بیان اینکه مناقصه عملیات اجرایی شبکه توزیع آب روستای بندر رستمی با اعتبار افزون بر ۵۰ میلیارد ریال برگزار می‌شود خاطر نشان کرد: در راستای حل مشکلات آب روستاهای خورشهاب، کری، بوالخیر و بندر عامری با اعتبار بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال اسناد و نقشه های اجرایی آن تهیه شده است.

وی از فراخوان برای انتخاب پیمانکار نوسازی اضطراری شبکه توزیع آب روستاهای ساحلی و برگزاری مناقصه آن به‌طول تقریبی حدود ۲۰ کیلومتر با مشارکت دهیاری‌های این روستاها با اعتباری افزون بر ۴۰ میلیارد ریال را از دیگر اقدمات دانست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به مطالعه جامع طرح آبرسانی به روستاهای نوار ساحلی تنگستان گفت: احداث ۲ دستگاه آب‌شیرین کن با ظرفیت ۱۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب در روستاهای باشی و محمد عامری برای تامین آب منطقه ساحلی تنگستان در دست اقدام است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شناسایی و برخورد با  انشعابات غیرمجاز

در همین حال مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان تنگستان از شناسایی و قطع انشعابات غیرمجاز توسط شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر خبر داد و گفت: روستاهایی را که به دلیل انشعابات غیرمجاز دچار کم آبی شده بودند شناسایی شدند. اکنون چند روزی است که در نقاط مختلف عملیات قطع انشعابات غیرمجاز توسط شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر در حال انجام است.

 

روانشاد افزود: یکی از روستاهایی که با کمبود شدید آب مواجه بود روستای عالی چنگی بود که محله قائد آن به شدت دچار بی آبی شده بود. با قطع خطوط انشعابی به سمت خانه باغ ها به وضعیت بی آبی این محله سر و سامان داده شد.

با قطع انشعابات مقداری به حجم آب اضافه شد. بنابراین نیاز بود که ایستگاه پمپاژها تقویت شوند. از جمله تمهیداتی که صورت گرفته اضافه کردن پمپی به تاسیسات گورک خورشیدی و گورک سلیمانی است تا بتوان حجم بیشتر و بهتری از آب به سمت تاسیسات رستمی روانه کرد. بر این اساس آب بیشتری در چند روز آینده به نقاط بحرانی

 

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.