یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
Sunday, 12 July , 2020
الأحد 21 ذو القعدة 1441
تقویم تاریخ :
  • گشایش سفارت فلسطین درمحل سابق سفارت اسرائیل(1357ش)
  • درگذشت خطیب شهیر حسن کافی (1379ش)
  • تولد فقیه ومرجع تقلید حاج محمد علی اراکی(1312ق)
  • درگذشت یحیی بن قاسم ثعلبی ملقب به ابوزکریا ادیب عرب(616ق)
  • تولد نیکلاکوپر نیک منجم وریاضیدان لهستان (1473م)
گزارش از 4 دهه مقابله بی امان استان بوشهر با بیابان‌زائی

پایداری در مدیریت مناطق بیابانی

((مهندس غلامرضا منتظری ))؛مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گزارش عملکرد و فعالیت های استان بوشهر در حوزه بیابان زدایی را به شرح زیر اعلام کرد:

 

گزارش عملکردی از چهار دهه مقابله بی امان استان بوشهر با بیابان‌زائی
((مهندس غلامرضا منتظری ))؛مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گزارش عملکرد و فعالیت های استان بوشهر در حوزه بیابان زدایی را به شرح زیر اعلام کرد:

از ابتدای تاسیس و شکل‌گیری اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری در استان بوشهر پروژه‌های جنگل‌کاری، مدیریت رواناب(احداث هلالی آبگیر)، مالچ‌پاشی( در دهه ۵۰ و ۶۰)، قرق و… توسط این اداره انجام شده و همچنین در طول سنوات گذشته کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی شناسایی بیابان، عوامل بیابانزایی و راه‌های مقابله با آن نیز برای ساکنین بومی محلی نقاط مختلف استان برگزار شده‌است.
۱- قطعا برگزاری دوره‌های آموزشی بخصوص در سطح مدارس( با هماهنگی آموزش و پرورش) و اجرای پروژه‌های مناسب و مفید از جمله نهال‌کاری از جمله اقداماتی‌است که کماکان توسط اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری انجام خواهد شد.
۲- هر ساله از اعتبارات استانی و ملی ردیفی جهت اجرای پروژه‌های بیابان‌زدایی اختصاص می‌یابد و علاوه بر آن در سنوات اخیر از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی نیز ردیفی بابت اجرای پروژه‌های مقابله با ریزگردها در راستای بیابان‌زدایی اختصاص داده شده‌است.
۳- اعتبار پروژه‌های مقابله با بیابان‌زایی همانطور که پیشتر اشاره شد از محل اعتبارات استانی، ملی و همچنین صندوق توسعه ملی تامین می‌گردد.
۴- درختان و درختچه‌های ماسه‌دوست و گرما پسند که سازگاری با آب و هوای استان بوشهر دارند مناسب کاشت در اراضی بیابانی استان هستند از جمله: کهورپاکستانی، آتریپلکس، گزشاهی، شورگز، آکاسیا سالیسینا، آکاسیا ویکتوریا و …
۵- هرساله درختان فوق در نقاط مختلف و اراضی بیابانی استان بسته به نوع خاک و شرایط عرصه در پروژه‌های نهال‌کاری عرصه‌های بیابانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاکنون حدود ۳۱ هزارهکتار جنگل‌کاری توسط اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر در اراضی ملی استان انجام شده و سال گذشته نیز ۹۲۷ هکتار از اراضی استان جنگل‌کاری شده‌است.
سایر پروژه های مقابله با بیابانزایی در سال ۱۳۹۸:
مدیریت رواناب ۶۸۴ هکتار
ساماندهی و کنترل چرای دام در مراتع بیابانی ۷۸۱۳ هکتار
اجرای سیستم های چرایی و قرق ۵۴۰۰ هکتار
مدیریت جنگلهای دست کاشت شامل احداث اتش بر و اصلاح و پرورش
آبیاری و مراقبت ۱۱۱۹ هکتار
نهالکاری ۶۵۰ هکتار

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.