شنبه, ۵ مهر , ۱۳۹۹
Saturday, 26 September , 2020
السبت 8 صفر 1442
تقویم تاریخ :
تاسیسات آبی و 4منطقه گردشگری آماده سرمایه گذاری برای جذب گردشگر هستند

فرصت های جدید پیش روی گردشگری  بوشهر

استان بوشهر افزون بر برخورداری از سواحل زیبا و هزار و یک جاذبه تاریخی و طبیعی،   فرصت ها و زمینه های دیگری نیز برای توسعه فعالیت های گردشگری و درآمدزایی دارد...

 

استان بوشهر افزون بر برخورداری از سواحل زیبا و هزار و یک جاذبه تاریخی و طبیعی،   فرصت ها و زمینه های دیگری نیز برای توسعه فعالیت های گردشگری و درآمدزایی دارد.  موضوع مهمی که به شرط ورود سرمایه گذاران می تواند موجب رونق بیش از پیش صنعت گردشگری استان بوشهر شود.در همین راستا تاسیسات آبی متعددی که در گوشه و کنار این استان  بنا شده ، دستگاههای متولی را به تکاپوی برنامه ریزی برای  جذب سرمایه گذار به منظور تجهیز و تکمیل زیرساخت های  گردشگری در این تاسیسات واداشته است. شرکت آب منطقه ای استان بوشهر ،سدهای تنگ ارم و شهید رئیسعلی دلواری  را به عنوان مناطق نمونه گردشگر معرفی کرده است.

افزون بر این ، اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری استان بوشهر هم  ۴ منطقه نمونه را به عنوان مناطق مستعد و فرصت سرمایه گذاری در حوزه گردشگری شناسایی کرده است . مراحل تعیین محدده اراضی این مناطق  طی شده  و به مرحله فراخوانی برای جذب سرمایه گذار رسیده است.

تاسیسات آبی به دنبال جذب گردشگر

کارشناس تخصیص و برنامه ریزی منابع آب شرکت آب منطقه ای استان بوشهر با اشاره به اینکه  کمتر از یک سال  است که شیوه نامه شناسایی تاسیسات آبی دارای پتانسیل گردشگری ابلاغ شده است می گوید: این شیوه نامه پس از ابلاغ ،در کمیته هماهنگی استانی بررسی   و سدهای رئیسعلی دلواری وتنگ ارم به عنوان تاسیسات آبی دارای پتانسیل گردشگری انتخاب شدند  که سیر اداری  مربوط به فراخوان و جذب سرمایه گذار آن  در حال انجام است.

((خدیجه محمدپور))با بیان اینکه درمورد سد رئیسعلی دلواری هنوز درحال رایزنی برای تملک اراضی آن می باشیم می افزاید: برای اینکه بتوان اراضی را برای اجرای طرح ها دراختیارسرمایه گذار قرارداد باید ابتدا تملک اراضی در اختیار شرکت آب ومنطقه ای قرار گیرد. در مورد سد رئیسعلی دلواری به دلیل مشکل معارضی که وجود دارد هنوز موفق به تملک اراضی مد نظر برای گردشگری نشده ایم. امید است که با رفع این مشکل  مراحل جذب سرمایه گذار هم با سرعت بیشتری به پیش برود.

مناطق نمونه گردشگری

معاون گردشگری وسرمایه گذاری اداره  کل میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری استان بوشهر با اشاره  به انتخاب  و تعیین اراضی ۴ منطقه در سطح استان به عنوان مناطق نمونه گردشگری  از سال ۸۴ تا کنون می گوید: سد رئیسعلی دلواری ، میرمهنا در بندر ریگ،

حماد در بندر دیلم و دلارام در دلوار از جمله مناطقی هستند که در سال ۸۴ توسط هئیت

دولت طی سفرهای استانی ، به عنوان مناطق نمونه گردشگری  استان بوشهر انتخاب  شدند.

سکینه سالاری می افزاید: زمین های مورد نیاز برای استقرار مناطق نمونه گردشگری معمولا وسعت زیادی لازم دارند به همین دلیل لازم است مناطق نمونه گردشگری باید به تصویب هئیت دولت برسند  تا این زمین ها با همکاری امور اراضی، منابع طبیعی  ومحیط زیست تعیین و در اختیار بخش گردشگری برای انجام طرح های مد نظر قرار گیرد.

کمبودها و نواقص مناطق شناسایی شده

معاون گردشگری وسرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر با اشاره به اینکه نبود آب و برق و جاده دسترسی از جمله دلایلی  هستند که جذب سرمایه گذار را برای این مناطق با محدودیت  روبرو کرده است تصریح می کند:طبق مصوبه هئیت دولت استانداری موظف است  بعد از فراهم شدن سرمایه گذار، آب، برق وجاده دسترسی به مناطق نمونه گردشگری را تامین کند. در حال حاضر مناطق نمونه گردشگری  از آب ،برق وجاده دسترسی محروم هستند. این البته خاص استان ما نیست. تقریبا تمام مناطق نمونه گردشگری  کشور چنین مشکلی را دارا هستند .

تعیین محدوده اراضی

سالاری با بیان اینکه با وجود چنین مشکلاتی با پیگیریهای صورت گرفته محدوده مناطق نمونه گردشگری مشخص شده است  یادآور می شود: برای واگذاری  مناطق گردشگری

به سرمایه گذار لازم بود در ابتدای امر پس از شناسایی مناطق محدوده آنها نیز مشخص شود. محدوده منطقه گردشگری حماد دیلم حدود ۳۸۰ هکتار ، میر مهنای بندر ریگ حدود ۵۰ هکتار ، دلارام دلوار حدود ۸۰ هکتار مشخص شده است .محدوده منطقه

گردشگری سد رئیسعلی دلواری به دلیل محدودیت هایی که بواسطه وجود سازه های آبی

در آن منطقه وجود دارد بین ۵۰ تا ۱۰۰ هکتار پیشنهاد شده است .

وی با اشاره به اینکه به زودی فراخوان  برای جذب سرمایه گذار در روزهای آتی اعلام خواهد شد افزود: پس از برگزاری فراخوان لازم برای جذب سرمایه گذار،لازم است طرح های سرمایه گذاران بررسی شده وهزینه لازم برای اجرای طرح ها برآورد شود.

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.