شنبه, ۵ مهر , ۱۳۹۹
Saturday, 26 September , 2020
السبت 8 صفر 1442
تقویم تاریخ :
نخل ها در آتش کمبودها و خطای انسان ها می سوزند؛

قصه سوزناک نخلستان ها

نخلستان های استان بوشهر در تمام این سالها، کلکسیونی از آتش سوزی بزرگ و کوچک را تجربه کرده اند اما با وجود این آتش سوزی های سریالی، آب از آب تکان نمی خورد.انگار دغدغه و اراده ای برای خاموش کردن آن وجود ندارد...

 

نخلستان های استان بوشهر در تمام این سالها، کلکسیونی از آتش سوزی بزرگ و کوچک را تجربه کرده اند اما با وجود این آتش سوزی های سریالی، آب از آب تکان نمی خورد.انگار دغدغه و اراده ای برای خاموش کردن آن وجود ندارد.

روزهای سخت نخلداران

وجود نخلستان های انبوه با بیش از ۶میلیون اصله نخل  در استان بوشهر نقش و جایگاه اساسی در اقتصاد این خطه دارد و باغداران با تولید سالانه ۱۷۰هزار تن خرما توانسته اند رتبه سوم تولید خرمای کشور را برای این استان دست و پا کنند اما در کنار همه درآمد و رونقی که این محصول استراتژیک نصیب باغداران کرده است اما انواع و اقسام مشکلاتی از قبیل آفت های فصلی،ریزگردها،نبود صنایع تبدیلی مناسب،نبود بازار مناسب در فصل برداشت و گرانی ادوات و ملزومات کشاورزی و هزینه بالای تولید خرما موجب شده تا شهد شیرین خرما هم آن چنان کام نخلداران را شیرین نکند و روزهای سختی را برای نخلداران رقم زده است اما از اینها گذشته حکایت آتش سوزی و حریق هایی که گاه و بیگاه در نخلستان ها روی می دهد مصیبتی بر دیگر مصایب این قشر زحمتکش افزوده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

از سال گذشته تاکنون یعنی در مدت ۱۵ماهه اخیر ۱۷مورد آتش سوزی و حریق در ۳۴هکتار از باغات و نخلستان های استان بوشهر رخ داده است که خسارتی معادل ۵میلیارد تومان به جامعه نخلداران وارد کرده است.

سوختن در آتش کمبودها

عوامل انسانی در کنار وزش بادهای خشک و سوزنده یا به اصطلاح محلی((تش باد))،گرمای زیاد جنوب در فصل تابستان،رویش گسترده علف های خشک و هرز پای درختان نخل از مهم ترین دلایل بروز حوادث آتش سوزی نخلستان ها به شمار می رود. افزون بر این،کمبود تجهیزات اطفاء حریق متناسب با تهدیدات مبتلابه در سطح مناطق و بخش های خرماخیز استان،تراکم بسیار زیاد و پوشش فشرده نخلستان ها و همچنین نبود جاده مناسب بین باغ ها موجب شده است تا دسترسی به نقاط مختلف نخلستان ها در مواقع بحرانی و آتش سوزی ها میسر نباشد و همین عامل هم بر گسترش و وسعت خسارت ها افزوده است.

در آخرین نمونه از این آتش سوزی های گسترده در اواخر خردادماه امسال یعنی ۲۶و۲۷خرداد تعداد ۲۹۱۷ اصله نخل در روستای بشیرآباد بخش سعدآباد شهرستان دشتستان دچار حریق شد و تنها سرمایه اهالی این روستا دود شد و به هوا رفت.

معضل همیشگی نخلداران

دهیار روستای بشیرآباد در این باره به جام جم می گوید:در جریان آتش سوزی خردادماه نخیلات روستا که در ۲نقطه از نخلستان ها رخ داد تعداد۵۲۷ اصله نخل در قسمت ((یاراحمدی)) و در قسمت ((النگویی))حدود۲۳۹۰ اصله نخل دچار حریق شد.این آتش سوزی در ۲نقطه اعلام شده،رقمی بالغ بر ۱میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان به ۱۷نفر از صاحبان این نخیلات ، خسارت وارد کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

((رضا دهقان آزاد)) با اشاره به موانع و مشکلاتی مثل ساختار سنتی و نوع کاشت نخیلات که باعث شده تا در مسیر امداد رسانی و حضور ماشین های آتش نشان در نزدیکی قسمت های آتش گرفته با محدودیت مواجه باشیم می افزاید:به محض اطلاع از وقوع حادثه در ۲۷ خرداد با پیگیری های صورت گرفته از بخشداری سعدآباد واحدهای آتش نشانی از شهرهای سعدآباد،آبپخش،دالکی ،وحدتیه،نظرآقا و برازجان فراخوان شدند و با حضور در منطقه و با تلاش و کمک نیروهای مردمی و خود باغداران پس از ۱۲ساعت موفق به مهار کامل آتش شدیم.

وی اضافه می کند:مسیرهای دسترسی به کانون های آتش در نخیلات با موانع و عوارض دست ساخت انسانی خیلی سخت و غیرقابل عبور برای خودروهای آتش نشان است افزون بر این در تامین تانکرهای پشتیبانی برای تامین آب مورد نیاز ماشین های آبپاش با کمبود روبرو هستیم که این موارد باعث کندی در روند اطفاء حریق می شود.

دهیار بشیرآباد ادامه می دهد: خسارت وارده به دلیل این که تنها ۳۰یا ۴۰درصد این نخیلات بیمه آتش سوزی هستند و بقیه باغداران تنها باغ خود را بیمه خشکسالی کرده اند قابل جبران نیست.ضمن این که باغداران انتظار و توقع حمایت های بیشتری از مدیریت جهاد کشاورزی بخش و استان دارند ولی آنها اعلام می کنند که کاری از دستشان بر نمی آید.

((دهقان آزاد))همچنین می گوید:آتش گرفتن نخیلات منطقه تقریبا معضل همیشگی باغداران است و سالانه موارد متعددی رخ می دهد اما متاسفانه امسال شاهد افزایش روند صعودی در این موارد هستیم که عمدتا ناشی از خطاهای انسانی است.عادتی غلط از گذشته در بین تعدادی از باغداران وجود دارد که برای ازبین بردن آفات و بیماری های شایع بین نخل ها اقدام به آتش زدن زمین های پای نخل ها می کنند و همین موضوع باعث گسترش حریق ئو سرایت به نخل های دیگر می شود تا جایی که از کنترل آن عاجز می شوند و خسارت های غیرقابل جبرانی بار می آورند.

آتش؛تهدید همیشگی نخلستان ها

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به این که در سال گذشته ۶مورد آتش سوزی در حدود۸هکتار از عرصه های نخیلات استان بوشهر منجر به ازبین رفتن ۱۲۰۰اصله نخل با خسارتی معادل۲۹۲میلیون تومان شده است به جام جم می گوید:در حالی که تنها ۳ماه از سال۹۹ را پشت سر نگذاشته ایم ۲۶هکتار از نخلستان های استان با ۳۹۸۰ اصله نخل طعمه حریق شده اند و ۴میلیارد و ۶۸۷میلیون تومان در این ۱۱فقره آتش سوزی خسارت قطعی برآورد شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

((خسرو عمرانی))می افزاید: براساس کارشناسی صورت گرفته در مجموع نخلستان ها بین ۳۰تا ۱۰۰درصد دچار آسیب شده اند که در واقع این خسارت ها غیرقابل جبر ان است.

وی ادامه می دهد:برابر آمارها خطای انسانی از مهم ترین دلایل این دست از  حوادث و اتفاقات است.متاسفانه بعضی از باغداران و صاحبان مزارع همجوار  نخلستان ها در فصول مختلف به صورت غیرعمد با آتش زدن بقایای گیاهی در باغ و یا علف های هرز موجود در مزارع باعث می شوند تا آتش به نخلستان ها سرایت پیدا کند و همین موضوع خسارت های گسترده را به نخلستان ها وارد می کند.

((عمرانی))با بیان این که در سطح استان بوشهر پایگاه اختصاصی آتش نشانی برای کنترل صدمات و حریق در نخلستان ها وجود ندارد و تحقق این مطالبه باغداران نیازمند تامین و تزریق اعتبار است تاکید می کند: هر چند تجهیزات و ایستگاه های برای اطفای حریق در نخلستان ها به صورت تخصصی در سطح مناطق خرماخیز وجود ندارد اما وسایلی مثل دمنده،آتش کوب،فلکس بک ،مخزن ذخیره و حمل آب ،دستگاه تپرو فایر ماشینی با شیلنگ ،شن کش و کوله پشتی در ادارات منابع طبیعی شهرستان ها وجود داردکه در مواقع لزوم بکارگیری می شوند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اضافه می کند:در حال حاضر یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با شماره تلفن۱۵۰۴ آماده دریافت گزارشات مردمی در این خصوص و انجام هماهنگی های بعدی است.ضمن این که مراکز جهاد کشاورزی دهستان ها،ادارات منابع طبیعی شهرستان و بخش ها و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نیز آماده دریافت گزارش ها و اقدام هستند.

وی معتقد است قبل از هرگونه راهکار و یا ایجاد زیرساخت باید جامعه کشاورزان و باغداران با بکارگیری شیوه هایی همچون ایجاد آتش بر،ایجاد راه دسترسی در بین باغ ها،توسعه فراگیر آموزش و اطلاع رسانی،تشکیل شبکه های محلی و بومی و جلوگیری از ایجاد آتش، گام های اساسی برای پیشگیری و کنترل صدمات احتمالی  را بردارند.

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.