شنبه, ۵ مهر , ۱۳۹۹
Saturday, 26 September , 2020
السبت 8 صفر 1442
تقویم تاریخ :
شناگاه های جفره، پارک دانشجو و ریشهر از مهم ترین نقاط آلوده ساحل هستند

ساحل بوشهر؛غرق در آلودگی

در این روزهای که گرما و شرجی در استان بوشهر بی امان می تازد دیدن شهروندانی که از همه طبقات سنی و قشرهای مختلف بی هراس از کرونا و عواقب دامنگیرش در خط ساحلی بوشهر تن به آب می زنند تا در تعطیلی فراگیر مراکز و تاسیسات گردشگری و تفریحی به نوعی اوقات قراغت خود را به بطالت نگذرانده باشند چندان سخت نیست کافی است سری به ساحل بزنید تا سیاهی جمعیت  شناور روی آب را ببینید.

 

در این روزهای که گرما و شرجی در استان بوشهر بی امان می تازد دیدن شهروندانی که از همه طبقات سنی و قشرهای مختلف بی هراس از کرونا و عواقب دامنگیرش در خط ساحلی بوشهر تن به آب می زنند تا در تعطیلی فراگیر مراکز و تاسیسات گردشگری و تفریحی به نوعی اوقات قراغت خود را به بطالت نگذرانده باشند چندان سخت نیست کافی است سری به ساحل بزنید تا سیاهی جمعیت  شناور روی آب را ببینید.این در حالی است که کرونا و عدم رعایت شیوه نامه بهداشتی از یک سو و آلودگی شناگاه های ساحلی شهر بوشهر از سوی دیگر تندرستی و سلامت عموم این شهروندان را هدف گرفته است .موضوعی که با ساده انگاری و سهل انگاری شهروندان و همچنین ورود بخش زیادی از فاضلاب محله های مختلف شهر به نوار ساحلی می تواند منجر به فاجعه زیست محیطی و اجتماعی غیرقابل جبرانی شود.

 

الودگی شناگاه های استان بوشهر

یکی از شهروندان بوشهری با اشاره به این که آلودگی های شناگاه ها حاصل سرریز فاضلابی است که به وسیله چهار یا پنج کانال از جفره ،صلح آباد و دیگر نقاط شهر به نوار ساحلی وارد می شوند به جام جم می گوید: آب های خروجی از مساکن این محلات که همراه با املاح شیمیایی و سایر آلاینده های شهری هستند وارد دریا می شوند و آلودگی وسیعی را ایجاد می کنند.این در حالی است که متاسفانه تمام سواحل و خورهای اطراف محل رشد و نمو دوره ای نوزادان آبزیان است .این آلودگی سبب می شود تا تخم ریزی کاهش و در نتیجه تولید مولد ها با چالش مواجه شود. دوم اینکه مرگ و میرهای نوزادان ماهی که با چشم مشاهده نمیشود افزایش پیدا کند. از دیگر اثرات آلودگی دریا ،مرگ و میرهای جلبک های دریایی و مرجان های ساحلی و پوکی صخره ها است.

 

هدایت هاشمی با اشاره به تقاضا و درخواست دوستداران محیط زیست از دستگاههای مسئول و قانونی برای دخالت در این موضوع مهم اضافه می کند:سال ها پیش شبکه بهداشت ، شهرداری ، فرمانداری،محیط زیست و اداره آب وفاضلاب جلسات متعددی را در فرمانداری داشتند ولی بدون نتیجه خاصی همچنان این معضل لاینحل باقی مانده است.این در حالی است که شبکه بهداشت بارها آلودگی آب ها را در حاشیه سواحل بوشهر تایید کرده است.

پدیده ای ضد گردشگری

این شهروند اضافه می کند: سواحل شهرستان بوشهر یکی از اماکن گردشگرپذیر مخصوصا در فصول بهار و تابستان جهت شنا و تفریح گردشگران است. اما متاسفانه می بینیم که به جای حل اساسی و ریشه ای این مشکل،صورت مسئله را با نصب تابلوهایی با این مضمون که این مکان آلوده است پاک می کنند. این یک پدیده ی اسف بار و ضد فرهنگی است

وی تاکید می کند:جذب و هدایت آب های آلوده و آلاینده ها به سمت فاضلاب و تصفیه خانه به عهده شرکت آب و فاضلاب است و شهرداری هم به نوبه خود وظیفه دارد که جهت کاهش آلودگی دریا و سواحل اقداماتی انجام دهد.شبکه بهداشت و درمان هم از طریق قضایی این امر را دنبال کند.

مناطق ممنوعه شنا

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوشهر با اشاره به آلودگی شناگاه ها در طول نوار ساحلی  شهر بوشهر می گوید: با آزمایش نمونه‌ها و انجام پایش‌ها، مشخص شد نیمی از این شناگاه‌های بوشهر از نظر میکروبی وضعیت مساعدی ندارند.

((صادق پورسالم)) می افزاید: شش شناگاه در طول ساحل۳۳کیلومتری در شهر بوشهر وجود دارد که این شناگاه‌ها به صورت مستمر از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست از لحاظ میکروبی پایش می‌شوند.این شناگاه‌ها در اعماق یک و ۱٫۵ متری نمونه‌برداری می‌شود. این پایش‌ها به صورت فصلی و در صورت ضرورت ماهانه انجام و نتایج آن برای تفریح دریایی و شنا کردن به صورت شفاف به اطلاع عموم رسانده می‌شود.

وی با بیان نتایج آخرین آزمایشات نمونه‌برداری از آب دریا اضافه می کند: در آخرین برآورد انجام شده در مورد شش شناگاه‌های شهر بوشهر، وجود آلودگی در ۳ شناگاه مثبت شده است  که توصیه می‌شود مردم از آن استفاده نکنند .این سه نقطه  شامل شناگاه جفره، پارک دانشجو و ریشهر است.اما شناگاه پارک سیادت، بندرگاه و پارک لیان  برای شنا مساعد و پاک است . وضعیت شناگاه‌های ناسالم  به‌زودی با پرچم‌گذاری تعیین محدوه  می‌شوند.

پورسالم، علت آلودگی شناگاه‌ها را خروجی فاضلاب‌های شهری می داند و اعلام می کند: با توجه به بهره‌مندی شهر بوشهر از شبکه فاضلاب، شهروندان باید  با اتصال به این شبکه از آلوده شدن آب دریا جلوگیری کنند.

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.