شنبه, ۵ مهر , ۱۳۹۹
Saturday, 26 September , 2020
السبت 8 صفر 1442
تقویم تاریخ :
12شهریور سالروز شهادت رییسعلی دلواری روز مبارزه با استعمار نامگذاری شده است

سردار سربلندی

104سال پیش قهرمان نامی جنوب،رییسعلی دلواری در مصاف با متجاوزان بریتانیایی به مرزهای دریایی در جنوب کشور با توطئه و دسیسه سردمداران این کشور متخاصم به شهادت رسید. از این رو  12شهریور مصادف با سالروز شهادت رئیسعلی دلواری در تقویم به نام روز مبارزه با استعمار نامگذاری شده است.

 

۱۰۴سال پیش قهرمان نامی جنوب،رییسعلی دلواری در مصاف با متجاوزان بریتانیایی به مرزهای دریایی در جنوب کشور با توطئه و دسیسه سردمداران این کشور متخاصم به شهادت رسید. از این رو  ۱۲شهریور مصادف با سالروز شهادت رئیسعلی دلواری در تقویم به نام روز مبارزه با استعمار نامگذاری شده است.در طول ۲قرن مبارزه بی امان مردم جنوب ایران به ویژه خطه دلاور خیز استان بوشهر علیه استعمار انگلیس ،چهره های برجسته و قهرمانان وطن پرستی وجود دارند که از آن ها به عنوان پیشگامان مبارزه با استعمار یاد می شود.

اهمیت و نقش خیزش قیام جنوبی های به سرکردگی رییسعلی دلواری علیه استعمار از این جهت برجسته و پررنگ است که در خلال حمله سوم ناوگان بریتانیا در ۱۷مرداد سال ۱۲۹۴شمسی – که منجر به اشغال بندر بوشهر و برافراشتن پرچم بریتانیا بر فراز عمارت حکومتی شد ـ رئیسعلی دلواری به‌عنوان طلایه دار نهضت مبارزات مسلحانه مردم تنگستان و دشتستان  از یک‌سو توانست با سازماندهی تفنگچیان و مبارزان دلواری حملات چریکی و نامتقارن علیه استحکامات و اردوگاه نظامی انگلیسی‌ها در محلات بهمنی و تنگک بوشهر طرح‌ریزی و عملیاتی و ضربات سختی بر پیکره استعمارگران وارد کند و از سوی دیگر پیوند عمیق و ریشه‌دار با مرجعیت آن روز ـ آیت‌الله شیخ محمدحسین مجاهدبرازجانی ـ که منجر به صدور فتوای قیام علیه استعمارگران خارجی شد،‌ شوری وصف‌ناپذیر در میان مردم منطقه به وجود آورد این در حالی است که ضعف ،سستی و کارشکنی های دولت مرکزی و بالطبع سلب حمایت بایسته و شایسته از این مرزداران غیور، هرگز خللی در عزم و اراده ملی و غیرت دینی مجاهدان تنگستانی و دشتستانی وارد نکرد.

افزون بر این، تلاش این سردار سربلندی در به‌کارگیری ظرفیت معتمدان و کسبه و تجار معروف بوشهر و نیز ایجاد اتحاد بین سران و خوانین ذی‌نفوذ و قدرتمند منطقه در تقویت محور مقاومت علیه بیگانگان برجسته است. شکست پی‌درپی نیروهای متجاوز انگلیسی در برابر شبیخون رئیسعلی و یارانش، انگلیسی‌ها را برآن داشت تا این سردار وطن‌پرست را از سر راه خود بردارند و برابر اسناد با دسیسه هربرت چیک، کنسول بریتانیا در بوشهر، شب سوم سپتامبر ۱۹۱۵ برابر با ۱۲ شهریور ۱۲۹۴خورشیدی و ۲۷ روز پس از اشغال بوشهر در جریان یکی از شبیخون‌ها در محله تنگک ناجوانمردانه از پشت مورد اصابت گلوله یکی از همرزمان خائن خود قرار گرفت و در ۳۴ سالگی به شهادت رسید. پیکرش پس از تشییع و با حضور پدرش زائر محمد کدخدای دلوار در جوار امامزاده‌ای در گورک سادات به امانت نگهداری و شش ماه بعد به نجف اشرف منتقل و در قبرستان وادی‌السلام به خاک سپرده شد.

البته نهضت جنوب علیه استعمار انگلیس تنها محدود به دوران حیات شهید رییسعلی دلواری نیست و به گواه تاریخ پس از شهادت این راد مرد پرچم مقاومت علیه متجاوزان بیگانه توسط دلاوران دشتستان به رهبری شهید میرزا محمدخان برازجانی در کنار دلیران تنگستانی با محوریت زائرخضرخان اهرمی و همچنین شیخ حسین خان چاهکوتاهی برافراشته ماند و صحنه های بی نظیری از رشادت ،شهامت و وطن پرستی در تاریخ مبارزات این مردم ثبت و ضبط شد.

مع الاسف وعده چندساله مسئولان استان برای ساختن مقبره‌ای در خور شأن و شخصیت شهید دلواری در قبرستان وادی‌السلام محقق نشده است  و مزار این شهید استعمارستیز با همان سبک و سیاق یک قرن پیش،غریبانه گوشه قبرستان وادی السلام قرارگرفته و مورد زیارت زوار عتبات عالیات قرار می‌گیرد.

پی‌نوشت۱٫تا چندسال پیش  از شهید رئیسعلی دلواری هیچ تصویری در دست نبود تا این که با تلاش و پیگیری های خانم مهتاب ابراهیم زاده فیلمساز و پژوهشگر بوشهری تصاویر جدید و مستندی از این مجاهد سرافراز از  آرشیو شهرداری زالس گیتر در ایالت نیدرزاکسن آلمان به دست آمد که این تصاویر در کتاب مستقل منتشر شده است.

 

برچسپ های نوشته
به اشتراک گذاری خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.